Trwa ładowanie...
d183ddh
16-06-2010 19:40

Pikieta w stolicy: wycofać wojska, podać datę!

Kilkanaście osób pikietowało przed kancelarią premiera, domagając się wycofania wojsk z Afganistanu i podania konkretnej daty, kiedy to nastąpi.

d183ddh
d183ddh

- Charakterystyczne, że dopiero kiedy zginął kolejny polski żołnierz, politycy po miesiącach milczenia zaczęli mówić o kwestii afgańskiej - powiedział Filip Ilkowski z Inicjatywy "Stop Wojnie", która zorganizowała pikietę.

- Chcemy pokazać rządzącym, że nie ma zgody na tę wojnę. Wzywamy premiera i kandydatów w wyborach prezydenckich do podania konkretów. Niech udowodnią, że to nie tylko kiełbasa wyborcza, niech wskażą dokładną datę. Chcemy jasnej deklaracji ze strony premiera, że obecny kontyngent będzie ostatni. Polscy rządzący mają jeszcze cztery miesiące, to z pewnością wystarczający czas - dodał.

Na chodniku pod kancelarią pikietujący zapalili znicze i świece. Ilkowski zaznaczył, że upamiętniają one żołnierzy wszystkich krajów, którzy zginęli w Afganistanie, a także cywilne ofiary tej wojny. Apelował, by nie zapominać o Afgańczykach, którzy "giną w tej wojnie codziennie". - O ich śmierci nie dowiemy się z mediów, nie zapłacze nad nimi Donald Tusk, Bronisław Komorowski ani inny polityk - mówił Ilkowski.

We wtorek w Afganistanie zginęło pięciu żołnierzy ISAF, w tym Polak, st. szer. Grzegorz Bukowski - został śmiertelnie ranny podczas ostrzału bazy. To 18. polski żołnierz, który zginął w Afganistanie.

d183ddh

W sobotę wskutek wybuchu pod pojazdem zginął - kpr. Miłosz Górka. W zamachu w prowincji Kandahar został zabity przedstawiciel lokalnych władz, jego syn i ochroniarz. Od poniedziałku życie straciło również 12 afgańskich policjantów i sześciu cywilów. Według danych AP, w czerwcu w Afganistanie zginęło 44 żołnierzy kierowanej przez NATO operacji ISAF.

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek sejmu Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk mówili w ostatnich dniach, że na listopadowym szczycie NATO Polska przedstawi strategię wyjścia z Afganistanu i przekształcenia misji wojskowej w cywilną. We wtorek minister obrony Bogdan Klich powiedział, że polskie wojsko powinno wyjść z Afganistanu do 2013 roku. Komorowski zapowiedział, że po pierwszej turze wyborów obecnością polskich wojsk w Afganistanie ma się zająć Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

W Afganistanie, w siódmej - najliczniejszej do tej pory - zmianie polskiego kontyngentu służy ok. 2,6 tys. żołnierzy, 400 pozostaje w odwodzie w kraju.

d183ddh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d183ddh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj