Pigułka "dzień po". Prezydent podpisze ustawę? Polacy wydali werdykt
Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie RMF FM i "DGP" wynika, że 50,5 proc. badanych uważa, że prezydent powinien podpisać ustawę dot. dostępności pigułki "dzień po". Inne zdanie ma 25,8 proc. respondentów. W ich ocenie Andrzej Duda powinien ją zawetować.
Pytanie, które zadano respondentom, brzmiało: "Co prezydent powinien zrobić z ustawą dającą dostęp do pigułki "dzień po", czyli antykoncepcji awaryjnej bez recepty, kobietom od 15. roku życia?".
Większość ankietowanych, bo aż 50,5 proc., opowiedziało się za tym, by Andrzej Duda podpisał ustawę. Z kolei 25,8 proc. badanych uważa, że powinien odmówić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Papież jest wprowadzany w błąd? Wiceszef dyplomacji ma nadzieję
Nieco ponad 11 proc. respondentów jest zdania, że głowa państwa powinna podpisać ustawę, ale jednocześnie przesłać ją do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem 6,3 proc. badanych, prezydent powinien ją zawetować i odesłać do Trybunału Konstytucyjnego.
Tylko 6,2 proc. osób wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć/nie mam zdania".
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8-10 marca metodą mieszaną CATI/CAWI na próbie 1000 osób.
Pigułka "dzień po". Stanowisko prezydenta
We wtorek prezydent został zapytany o ustawę ws. tabletki "dzień po" na antenie Polsat News. Oświadczył wówczas, że nie podpisze ustawy wprowadzającej "niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci" zasady.
- Czekam, aż (ustawa - przyp. red.) przyjdzie na biurko Prezydenta RP, wtedy wszystkie jej szczegóły przeanalizuję i zdecyduję, jaki będzie dalszy jej los - powiedział.
Jego zdaniem środek dostępny bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą".
Zaznaczył, że nie ma nic przeciwko temu, by w razie konieczności "dziewczynka taką pigułkę zażyła, ale niech to będzie decyzja rodzica". - Niech to się dzieje za zgodą matki, ojca, a nie żeby dziewczynka kupiła sobie pigułkę i na wszelki wypadek np. zażyła pięć na raz - wyjaśnił.
Nowelizacja ustawy ws. tabletki "dzień po". Pigułka dostępna bez recepty?
Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, którą w ubiegłym tygodniu poparł Senat, przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.
Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć maksymalnie do 120 godzin od współżycia. Od lipca 2017 r. tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne tylko na receptę. Istota procedowanych rozwiązań sprowadza się do uchylenia tego przepisu.
Czytaj więcej: