Trwa ładowanie...
d4kjd18
ue
08-04-2003 15:11

Piętnastka i PE porozumiały się w sprawie finansowania rozszerzenia UE

Piętnastka i Parlament Europejski osiągnęły we wtorek ostateczne porozumienie w sprawie sfinansowania rozszerzenia Unii Europejskiej.

d4kjd18
d4kjd18

Parlament Europejski wywalczył dodatkowe 540 mln euro, które rozdzieli między nowe państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polskę, w latach 2004-2006 - poinformowały źródła w PE. Pieniądze te będą rozdzielane co roku między dziesięciu nowych członków w zależności od ich potrzeb. Potrzeby te w dziedzinach takich jak badania, kultura i oświata, będą musiały określić nowe kraje członkowskie.

Porozumienie nastąpiło w przeddzień głosowania w Parlamencie Europejskim nad zatwierdzeniem Traktatu Akcesyjnego, podstawy prawnej poszerzenia Unii o 10 nowych krajów w 2004 roku. Bez pozytywnego zaopiniowania traktatu przez Parlament Europejski nie byłoby możliwe jego podpisanie przez 25 krajów, zaplanowane na 16 kwietnia w Atenach.

Unijny parlament, który groził zablokowaniem tego podpisania wskutek sporu budżetowego z Radą UE, od początku podkreślał, że popiera poszerzenie i tylko broni swoich uprawnień. Chodziło o prawo parlamentu do poprawiania niektórych wydatków w trakcie corocznej procedury uzgadniania wspólnego budżetu z Radą, w której zasiadają przedstawiciele rządów.

PE zarzucał Piętnastce, że na szczycie unijnym w Kopenhadze w grudniu 2002 roku w projekcie Traktatu Akcesyjnego ustaliła sumę kosztów rozszerzenia, nie uzgadniając jej z parlamentem.(ck)

d4kjd18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kjd18
Więcej tematów