Trwa ładowanie...

Pieskow: "Pokoju z Japonią nie będzie"

Sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow oznajmił w poniedziałek, że nie ma obecnie żadnych perspektyw na podjęcie negocjacji między Federacją Rosyjską a Japonią w sprawie traktatu pokojowego. Propagandzista Kremla zaznaczył też, że nie ma w zasadzie potrzeby, by próbować zainicjować takie debaty. - Nie ma sensownego dialogu - uciął rosyjski dyplomata.

Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina stwierdził w poniedziałek, że Rosjanie nie mają już zamiaru prowadzić z Japonią rozmów na temat podpisania dokumentu pokojowego Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina stwierdził w poniedziałek, że Rosjanie nie mają już zamiaru prowadzić z Japonią rozmów na temat podpisania dokumentu pokojowego Źródło: Getty Images, fot: Contributor#8523328
d1s8sql
d1s8sql

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Jak informuje agencja informacyjna RIA Nowosti, słowa te padły podczas poniedziałkowej konferencji prasowej i były odpowiedzią na pytania mediów o szanse na zakończenie trwającego od 1945 roku nieporozumienia pomiędzy Japonią a ZSRR i podpisanie traktatu pokojowego.

Wcześniej premier Japonii Fumio Kishida w przemówieniu otwierający sesję parlamentu powiedział, że mimo trudnych relacji z Moskwą Tokio pozostaje otwarte i jest pozytywnie nastawione do rozmów w sprawie traktatu.

W tym wieloletnim konflikcie znaczącą rolę odgrywają Wyspy Kurylskie. Po przegranej przez Japonię wojnie Związek Radziecki bez skrupułów zajął japońskie wysepki na wulkanicznym archipelagu na Oceanie Spokojnym pomiędzy japońską wyspą Hokkaido a Półwyspem Kamczatka.

d1s8sql

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polska jak Japonia? Prezes PiS powołał się na ważny raport. "Te dane są liczone inaczej"

Sporne terytorium stanowi południowa część archipelagu - wysepki Szykotan i Habomai. W roku 1956 ZSRR i Japonia podpisały wspólną deklarację. Moskwa zgodziła się rozważyć możliwość zwrotu dwóch wysp w obwodzie sachalińskim w zamian za zrzeczenie się praw do pozostałych, większych. Japonia nie przyjęła oferty, a niedomknięte sprawy sprawiły, że kraje nie podpisały umów pokojowych kończących II wojnę światową.

Pieskow: "Pokoju z Japonią nie będzie"

Do sprawy powrócono w 2004 i 2006 roku, już w czasach Federacji Rosyjskiej, jednak rosyjska propozycja nie satysfakcjonowała Tokio. Zmiana narracji nastąpiła w zeszłym roku, po ataku Rosji na Ukrainę. Wtedy Japonia wystąpiła ze stanowczymi roszczeniami w sprawie swoich ziem.

Moskwa stoi jednak na stanowisku, że wyspy stały się częścią ZSRR po II wojnie światowej, a suwerenność Federacji Rosyjskiej nad nimi nie budzi żadnych wątpliwości. Z tego założenia wychodzi również Dmitrij Pieskow.

d1s8sql

- W rzeczywistości nie ma w tej chwili żadnego sensownego dialogu. Oczywiście w tych warunkach trudno mówić o takiej faktycznej możliwości - powiedział dziennikarzom Pieskow.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1s8sql
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1s8sql
Więcej tematów