"Pierwszy zgłoszony". Konfederacja złożyła zawiadomienie do PKW
Andrzej Duda ogłosił we wtorek, że wybory odbędą się 15 października. Decyzja prezydenta umożliwia już rejestrację komitetów wyborczych. W środę rano Konfederacja jako pierwsza złożyła w Państwowej Komisji Wyborczej niezbędne do tego dokumenty.
09.08.2023 | aktual.: 09.08.2023 18:40
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października, o czym we wtorek po południu poinformował prezydent Andrzej Duda. Decyzja ta zbiegła się w czasie z dymisją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
Wyprzedzili PiS
W środę rano Konfederacja jako pierwsza złożyła w PKW dokumenty niezbędne do rejestracji komitetu wyborczego. Pełnomocnikiem komitetu został szef sztabu wyborczego Konfederacji Witold Tumanowicz.
"Jako pełnomocnik wyborczy dokonałem właśnie zgłoszenia Komitetu Wyborczego Konfederacji. Jest to zarazem pierwszy zgłoszony Komitet w wyborach do Sejmu i Senatu zarządzonych na 15 października! Czekamy teraz na uchwałę PKW. Gdy inne partie śpią, my już działamy!" - napisał Tumanowicz na Twitterze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komitety mają czas do 28 sierpnia
Pierwszą czynnością wyborczą, przed którą stoją komitety, chcące wziąć udział w wyborach, jest zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia upływa - zgodnie z kalendarzem wyborczym - 28 sierpnia.
Komitety wyborcze mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, PKW w terminie trzech dni od złożenia zawiadomienia, decyduje o jego przyjęciu.
Jeżeli zawiadomienie ma wady, PKW wzywa pełnomocnika wyborczego do ich usunięcia w ciągu trzech dni. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia.
Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów mija 6 września.
Aby uczestniczyć w podziale mandatów do Sejmu, komitety wyborcze partii i komitety wyborcze wyborców muszą przekroczyć 5-proc. próg wyborczy w skali kraju; próg wyborczy dla komitetów wyborczych koalicji wynosi 8 proc.