ŚwiatPierwszy muzułmanin w Kongresie

Pierwszy muzułmanin w Kongresie

Czarnoskóry Demokrata, 43-letni Keith Ellison wybrany we wtorek w stanie Minnesota do Izby
Reprezentantów Kongresu USA, to pierwszy w historii muzułmanin w
amerykańskim parlamencie.

Pierwszy muzułmanin w Kongresie
Źródło zdjęć: © AFP

08.11.2006 | aktual.: 08.11.2006 12:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyborców przekonał do siebie, ostro krytykując prezydenta George'a W. Busha, postulując szybkie wycofanie amerykańskich wojsk z Iraku i rzadko odnosząc się do swoich przekonań religijnych - oceniły lokalne media.

Urodzony w katolickiej rodzinie w Detroit, w stanie Michigan, Ellison przeszedł na islam jako 19-letni student college'u. Jest również pierwszym czarnym kongresmenem z Minnesoty, stanu zamieszkanego w większości przez białych i nazywanego niekiedy "najbardziej białym" ze wszystkich stanów.

Ellison z wykształcenia jest prawnikiem, od końca lat 80. zasiadał w parlamencie stanowym Minnesoty. Przed wyborami obawiał się, że zainteresowanie wokół faktu, iż jest muzułmaninem może przyćmić założenia jego programu. Wśród wyborczych obietnic Ellisona znalazły się m.in. ochrona najuboższych, zapewnienie im powszechnej opieki zdrowotnej, ochrona środowiska i natychmiastowe wycofanie amerykańskich żołnierzy z Iraku, czym przyciągnął do siebie liberalnych wyborców o antywojennym nastawieniu.

W rozmowie ze zwolennikami Ellison powiedział, że swoim zwycięstwem "przeszedł do historii", ponieważ "jego kampania była w 100 proc. pozytywna, inaczej niż prowadzona przez zaciekłą opozycję".

Podczas kampanii wyborczej przeciwnicy polityczni Ellisona próbowali go zdyskredytować, wyciągając manipulacje podatkowe, jakich miał się dopuścić, oraz niezapłacone mandaty za złe parkowanie. Przypomnieli też, że w połowie lat 90. Ellison przez jakiś czas był związany z organizacją "Nation of Islam", której lidera Louisa Farrakhana krytykowano za antysemickie wypowiedzi.

Według profesora nauk politycznych na Uniwersytecie Minnesoty Larry'ego Jacobsa, zwycięstwo Keitha Ellisona udowadnia, że "Ameryka nie prowadzi wojny z islamem". "(...) muzułmanie mogą włączać się w procesy polityczne i są mile widziani w Kongresie" - oświadczył Jacobs.

Źródło artykułu:PAP
usawyborykongres
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)