Pierwszy komentarz szefa NATO po rozmowach ws. Ukrainy

Jest kluczowe, by Ukraina była zaangażowana we wszystko, co jej dotyczy - oświadczył sekretarz generalny NATO Mark Rutte. Jest wrażenie, że środowa rozmowa przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, była dobra - ocenił.

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i szef NATO Mark Rutte
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow i szef NATO Mark Rutte
Źródło zdjęć: © EPA, PAP | OLIVIER HOSLET
Adam Zygiel

- Zobaczymy, jak to się rozwinie krok po kroku. Jest kluczowe, by Ukraina była zaangażowana we wszystko, co jej dotyczy - zaznaczył Rutte, który bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu w Brukseli.

- Jest wrażenie, że była to dobra rozmowa. Wszyscy chcemy pokoju na Ukrainie - dodał.

- Jest ważne, by porozumienie, gdy zostanie osiągnięte, było trwałe, by Putin wiedział, że to koniec, że nigdy nie może zająć choćby fragmentu Ukrainy. O tym pamięta też prezydent Trump - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Rak zżera Ukrainę". Generał wyjaśnia powody porażki

- Widzieliśmy, co się stało z porozumieniami mińskimi. Myśleliśmy, że to było coś trwałego, (a) nie było - zaznaczył sekretarz generalny NATO.

Rutte nie odpowiedział na pytanie, czy zgadza się z szefem Pentagonu Pete'm Hegsethem, że członkostwo Ukrainy w NATO jest nierealistyczne. - Musimy się koncentrować teraz na kluczowych rzeczach - na tym, żeby rozmowy się rozpoczęły - mówił.

Trump po rozmowach z Putinem

W środę rano Donald Trump rozmawiał z Władimirem Putinem. Prezydent USA potwierdził w swoich mediach społecznościowych wcześniejsze nieoficjalne doniesienia amerykańskich mediów. "Odbyłem długą i bardzo produktywną rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji" - napisał Trump. Rozmowa trwała około 1,5 godziny. .

Komunikat ws. rozmowy wydał też Kreml. - Władimir Putin i Donald Trump rozmawiali o uregulowaniu sytuacji na Bliskim Wschodzie i o stosunkach dwustronnych między Rosją i Stanami Zjednoczonymi - powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Ponadto - jak dodał rzecznik Kremla - "Putin zgodził się z Trumpem, że długoterminowe rozwiązanie na Ukrainie można osiągnąć poprzez negocjacje". - Prezydent Putin poparł tezę Trumpa, że nadszedł czas na współpracę - powiedział Pieskow.

Szef Pentagonu Pete Hegseth w rozmowie z sojusznikami z NATO powiedział, że "powrót do granic Ukrainy z 2014 roku jest celem nierealistycznym".

- Pogoń za tym iluzorycznym celem tylko przedłuży wojnę i spowoduje więcej cierpienia. Trwały pokój dla Ukrainy musi obejmować solidne gwarancje bezpieczeństwa, aby zapewnić, że wojna nie rozpocznie się ponownie. To nie może być Mińsk 3.0 - podkreślił sekretarz obrony USA.

Czytaj więcej:

Źródło artykułu:PAP
natomark rutteukraina

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (142)