Pierwszy dzień jesieni 2023. Kiedy początek kalendarzowej i astronomicznej?
Pierwsze, chłodniejsze dni przypomniały o nadchodzącej jesieni. Jej nadejście zwiastują konkretne czynniki. Kiedy rozpoczyna się jesień astronomiczna? Którego dnia wypada pierwszy dzień kalendarzowej pory roku?
Kiedy początek jesieni? To jedno z pytań, które pojawia się coraz częściej. Okres powakacyjny jest bowiem czasem, w którym przesłanki o nadchodzącej zmianie pór roku pojawiają się coraz częściej. Jedna z jesieni - jesień meteorologiczna rozpoczęła się 1 września. Na kolejne trzeba chwilę poczekać.
Kiedy wypada pierwszy dzień jesieni? To zależy
Pory roku, a więc również i jesień, można podzielić na kilka rodzajów. Ich początek oraz koniec wyznaczają konkretne czynniki - m.in. temperatura powietrza, zmiany zachodzące podczas cyklu życia roślin czy następstwa ruchu obiegowego Ziemi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.
W strefie klimatów umiarkowanych, w której znajduje się Polska, rozróżniane są cztery pory roku. Każda z nich ma natomiast pięć rodzajów. Są to:
- astronomiczne pory roku - związane z górowaniem Słońca w zenicie nad równikiem bądź zwrotnikami
- kalendarzowe pory roku - wyznaczane na podstawie kalendarza
- meteorologiczne pory roku - powstałe na potrzeby badań i obserwacji prowadzonych przez meteorologów i klimatologów
- fenologiczne pory roku - wyznaczane przez obserwacje konkretnych stanów w trakcie cyklu życia roślin
- klimatogeniczne pory roku - wyznaczne na podstawie średnich temperatur dobowych.
Astronomiczne, fenologiczne oraz klimatogeniczne pory roku nie mają stałej daty. Pozostałe dwa typy: kalendarzowe i meteorologiczne, każdego roku rozpoczynają i kończą się w konkretnych dniach miesiąca.
Pierwszy dzień jesieni. Kalendarzowy początek pory roku
Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień? W tym - jak i w każdym innym roku - jej początek ma miejsce 23 września. W tym roku będzie to sobota. Jesień kalendarzowa potrwa dokładnie 89 dni - aż do początku kalendarzowej zimy, która przypada 21 grudnia.
Pierwszy dzień jesieni astronomicznej. W tym roku wyjątkowo
Początek jesieni astronomicznej następuje w równonoc jesienną, czyli w dniu, w którym długość dnia oraz nocy są sobie równe. Termin rozpoczęcia astronomicznej pory roku jest ruchomy i zależy od momentu, przejścia Słońca przez punkt Wagi, czyli punktu przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim.
W 2023 roku pierwszy dzień astronomicznej jesieni zbiegnie się z początkiem jesieni kalendarzowej, co oznacza, że rozpocznie się ona w sobotę 23 września. Jesień astronomiczna potrwa aż do przesilenia zimowego, które w tym roku będzie miało miejsce 21 grudnia.