Historyczne wydarzenie w Watykanie. Tego jeszcze nie było
We czwartek o godzinie 9.30 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI. Tuż przed i w trakcie pogrzebu obowiązywać będą specjalne środki bezpieczeństwa. Już od wczesnych godzin porannych pierwsi wierni ustawili się przed barierkami na via della Conciliazione, aby uczestniczyć we mszy pogrzebowej papieża seniora.
05.01.2023 | aktual.: 05.01.2023 13:42
Po raz pierwszy w dziejach urzędujący papież będzie przewodniczył uroczystościom pogrzebowym swego emerytowanego poprzednika. Oczekuje się, że w mszy weźmie udział około 100 tysięcy osób.
Ceremonii towarzyszyć będą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Władze Rzymu uruchomiły potężną procedurę zapewnienia bezpieczeństwa, stosowaną podczas najważniejszych masowych wydarzeń.
Duży obszar wokół Watykanu, włącznie z prowadzącą do niego via della Conciliazione, jest skrupulatnie patrolowany, a wejść do czerwonej strefy można tylko po uprzedniej kontroli przy specjalnych bramkach.
Tylko dwie oficjalne delegacje
Do Watykanu przyjeżdżają także przywódcy z ponad 30 krajów. Wśród nich będą jednak jedynie dwie oficjalne delegacje państwowe - z Włoch i Niemiec.
Pozostali politycy, przedstawiciele episkopatów, reprezentanci różnych wyznań chrześcijańskich, a także wspólnoty żydowskiej i islamu wezmą udział w uroczystościach prywatnie. Z Polski obecni będą prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Przybędzie także kilkunastu biskupów na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Stanisławem Gądeckim i prymasem arcybiskupem Wojciechem Polakiem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzień pogrzebu nie jest dniem żałoby
Mszę pod przewodnictwem Franciszka przy ołtarzu odprawiać będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re ze względu na problemy papieża z poruszaniem się.
Watykan przypomina, że zgodnie z życzeniem Benedykta XVI, uroczystości będą skromne. Zaznacza także, że czwartek nie będzie dniem żałoby. Jest ona ogłaszana w przypadku śmierci urzędującego papieża - wyjaśniono.
Po mszy, transmitowanej w wielu krajach świata, odbędzie się ceremonia złożenia trumny w grobie w Grotach Watykańskich. Wcześniej pochowany był tam św. Jan XXIII, a w latach 2005-2011, czyli do beatyfikacji Jan Paweł II.
Cyprysowa trumna zostanie opieczętowana i zamknięta w dwóch kolejnych: cynkowej i drewnianej. Prywatna uroczystość złożenia trumny do grobu nie będzie transmitowana.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Testament papieża Benedykta XVI. Watykan ujawnił dokument
Zobacz także
Vatican Media Live
Źródło: PAP, WP Wiadomości