Trwa ładowanie...

Testament papieża Benedykta XVI. Watykan ujawnił dokument

"Trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zmylić!" - to słowa z duchowego testamentu zmarłego w sobotę emerytowanego papieża Benedykta XVI. Jego treść ogłosił Watykan, wyjaśniając, że tekst sporządził 29 sierpnia 2006 roku, czyli w drugim roku pontyfikatu.

Duchowy testament Benedykta XVI: trwajcie mocno w wierzeDuchowy testament Benedykta XVI: trwajcie mocno w wierzeŹródło: EPA, PAP
d140xo2
d140xo2

W tekście po niemiecku Benedykt XVI napisał: "Gdy o tak późnej godzinie mojego życia spoglądam wstecz na dekady, które przemierzyłem, widzę przede wszystkim, jak wiele mam powodów, by podziękować".

Testament papieża. Watykan ujawnił dokument

"Dziękuję przede wszystkim samemu Bogu, dawcy wszystkich dobrych darów, który obdarzył mnie życiem i przeprowadził przez różnorodne zamęty, podnosząc mnie zawsze, ilekroć zaczynałem się osuwać i dając mi zawsze światło swojego oblicza" - dodał.

Następnie podziękował rodzicom: "Dali mi życie w trudnych czasach i za cenę wielkich wyrzeczeń swoją miłością przygotowali mi wspaniały dom, który jako jasne światło oświetla wszystkie moje dni aż do dzisiaj".

d140xo2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Oto co szykuje Putin. Gen. Pacek podał datę

"Przenikliwa wiara mojego ojca nauczyła nas - dzieci wierzyć i była zawsze drogowskazem wśród wszystkich moich osiągnięć naukowych; głęboka pobożność i wielka życzliwość mojej matki pozostają dziedzictwem, za które nie mogę jej wystarczająco podziękować" - wyznał Benedykt XVI.

Przywołał też swoje rodzeństwo, pisząc, że siostra pomagała mu bezinteresownie i z życzliwą troską przez dekady, a brat zawsze torował mu drogę "jasnością swoich sądów, mocną stanowczością i pogodą ducha".

d140xo2

Benedykt XVI wyraził wdzięczność swoim przyjaciołom i współpracownikom na wszystkich etapach jego drogi życiowej.

Prośba o przebaczenie

"Dziękuję mieszkańcom mojej ojczyzny za to, że dzięki nim mogłem zawsze na nowo doświadczać piękna wiary. Modlę się, aby nasz kraj pozostał krajem wiary i proszę was, drodzy rodacy: nie dajcie się odwieść od wiary. Wreszcie dziękuję Bogu za całe piękno, którego mogłem doświadczyć na różnych etapach mojej drogi, szczególnie w Rzymie i we Włoszech, które stały się moją drugą ojczyzną" - podkreślił.

Następnie dodał: "Wszystkich, których w jakiś sposób skrzywdziłem, proszę o wybaczenie z całego serca".

d140xo2

"To, co powiedziałem wcześniej do moich rodaków, mówię teraz do wszystkich, którzy w Kościele zostali powierzeni mojej posłudze: trwajcie mocno w wierze! Nie dajcie się zmylić!".

"Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem, a Kościół, przy wszystkich swoich niedoskonałościach, jest naprawdę jego ciałem" - wskazał Benedykt XVI.

Na zakończenie duchowego testamentu napisał: "Módlcie się za mnie, aby Pan mimo wszystkich moich grzechów i braków przyjął mnie do wiecznego domu. Do wszystkich powierzonych mi osób dzień po dniu płynie moja serdeczna modlitwa" - dodał.

d140xo2

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d140xo2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d140xo2
Więcej tematów