Trwa ładowanie...

Pierwsza taka misja polskich F-16. "Dyżury bojowe"

Po raz pierwszy polskie wielozadaniowe samoloty F-16 rozpoczęły patrole w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach misji Air Policing. Wcześniej ze strony polskiej w tej operacji uczestniczyły myśliwce MiG-29.

Pierwsza taka misja polskich F-16. "Dyżury bojowe"Źródło: MON
d2343eh
d2343eh

Polacy będą pełnić dyżury bojowej w ramach natowskiej misji do końca sierpnia. Żołnierze na Litwę polecieli już w czwartek. Misja kontyngentu rozpoczyna się jednak formalnie od 1 maja. Oficjalne powitanie odbyło się na lotnisku w Szawlach.

Misja Baltic Air Policing polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Trwa ona od wejścia tych państw do NATO. Sojusznicy wysyłają swoje samoloty na czteromiesięczne zmiany. Polska bierze udział w misji po raz siódmy.

W tej misji Polska będzie państwem wiodącym, co oznacza, że polscy lotnicy będą pełnili dyżury bojowe przez 24 godziny na dobę. W 2016 r., gdy Polska poprzednio uczestniczyła w Baltic Air Policing, miała status państwa wspierającego - po tygodniowym dyżurze następował tydzień szkolenia na przemian z innym państwem wspierającym.

"Ochronią polskie czołgi"

W skład kontyngentu wchodzą cztery samoloty F-16 oraz ok. 135 żołnierzy i pracowników wojska. Trzon Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik 7 wystawiła 31 Baza Lotnictwa Taktycznego z poznańskich Krzesin.

d2343eh

- Nasza obecność w krajach bałtyckich wpisuje się w postanowienia podjęte podczas szczytu NATO w Warszawie, tj. wzmocnienie flanki wschodniej sojuszu. Istotne jest to, że za dwa miesiące wysyłamy kolejny kontyngent - kompanię czołgów na Łotwę. I to miedzy innymi od PKW Orlik 7 będzie zależeć ich bezpieczeństwo - podkreślał podczas pożegnania pilotów w Polsce gen. bryg. Andrzej Tuz z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Polacy w bazie w litewskich Szawlach zastąpili lotników z Holandii. Do Ämari w Estonii, gdzie od stycznia dyżurują Niemcy, przyleciał z kolei kontyngent z Hiszpanii z pięcioma samolotami F-18 i ok. 130 żołnierzami.

źródło: delfi.lt, PAP

d2343eh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2343eh
Więcej tematów