Trwa ładowanie...
d15ntyf

Pierwsza od 67 lat egzekucja kobiety w USA. Dokonała makabrycznej zbrodni

W stanie Indiana w USA ma zostać we wtorek stracona Lisa Montgomery. W 2004 popełniła makabryczną zbrodnię. Będzie to pierwsza od 67 lat egzekucja kobiety, wykonana przez władze federalne Stanów Zjednoczonych.
Share
Wyrok ma zostać wykonany we wtorek w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana / Zdj. ilustracyjne
Wyrok ma zostać wykonany we wtorek w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana / Zdj. ilustracyjneŹródło: PAP
d15ntyf

Lisa Montgomery w grudniu 2004 roku popełniła straszliwą zbrodnię na 23-letniej Bobbie Jo Stinnett w stanie Missouri. Udusiła ją, rozcięła jej brzuch nożem kuchennym i usunęła płód, który przeżył. Została za to skazana na najwyższy wymiar kary, karę śmierci.

Wyrok ma zostać wykonany we wtorek w więzieniu Terre Haute w stanie Indiana. Orzeczenie sądu zakwestionowało tę datę, chyba że zakład karny, w którym mieszczą się federalne cele śmierci, zapewni bardziej surowe środki ostrożności z powodu pandemii COVID-19 lub w ostatniej chwili dojdzie do ingerencji innego sędziego.

Byłaby to trzecia egzekucja na kobiecie w USA od 1900 roku. Ostatnią straconą kobietą była w 1953 roku Ethel Rosenberg. Ona i jej mąż zostali straceni za szpiegostwo na rzecz Związku Radzieckiego i przekazywanie tajemnic wojskowych, związanych z produkcją bomby atomowej.

d15ntyf

Jednak według Centrum Informacji o Karach Śmierci (DPIC), kobiety stanowią mniej niż 4 proc. z prawie 16 000 egzekucji, przeprowadzonych w USA od XVII wieku.

W 14 innych przypadkach, gdy skazywano kobiety za zabicie ciężarnej z zamiarem zabrania jej jeszcze nienarodzonego dziecka, tylko jedna usłyszała karę śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d15ntyf

Podziel się opinią

Share
d15ntyf
d15ntyf
Więcej tematów