Perseidy 2023. Jedyna taka noc spadających gwiazd w roku
Już niebawem nocne niebo rozświetlą Perseidy, czyli rój meteorów, związanych z kometą 109P/Swift-Tuttle. Na to wydarzenie czekają nie tylko miłośnicy zjawisk astronomicznych - zachwycający deszcz spadających gwiazd każdego roku przyciąga tłumy.
01.08.2023 | aktual.: 03.08.2023 15:17
Sierpień to szczególny miesiąc dla miłośników nocnego nieba. W tym czasie mogą oni liczyć na dwie pełnie Księżyca, w tym jedną szczególną, nazywaną Superksiężcem. Dodatkowo nieboskłon przetną Perseidy, czyli jeden z najregularniejszych rojów meteorów.
Perseidy na sierpniowym niebie. Kiedy obserwować spadające gwiazdy?
Perseidy to rój meteorów, którego okres występowania trwa ponad miesiąc. Przecina on orbitę ziemską od 17 lipca do 24 sierpnia. Na najlepsze warunki do obserwacji, które wynikają z maksimum roju Perseidów, trzeba jednak poczekać do połowy sierpnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Największego natężenia spadających gwiazd w sierpniu można spodziewać się w trakcie trzech nocy, przypadających pomiędzy:
- 11 a 12 sierpnia
- 12 a 13 sierpnia
- 13 a 14 sierpnia.
Maksimum roju meteorów z roju Perseidów, podczas którego ZHR, czyli ilość bolidów, które można zauważyć w ciągu godziny, wyniesie około stu, przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia 2023.
Spadające gwiazdy 2023. Czym są Perseidy?
Perseidy są jednym z najbardziej znanych rojów meteorów. Mają one związek z kometą okresową Swifta-Tuttle’a. Rój ten jest obserwowany od niemal 2 tys. lat - najwcześniejsze podania o ich aktywności pochodzą z chińskich roczników. Kolejne dowody, wskazujące na obserwację Perseidów zostały przedstawione również w późniejszych wiekach, m.in. w podaniach japońskich oraz koreańskich.
Zobacz także
Perseidy - ze względu na parametry komety macierzystej są najlepiej widoczne na półkuli północnej, co oznacza, że przy sprzyjających warunkach pogodowych można je obserwować w Polsce.
Perseidy. Jak obserwować spadające gwiazdy?
W sierpniu 2023 roku na warunki obserwacyjne deszczu meteorów nie będzie wpływać Księżyc. Dwie pełnie będą mieć bowiem miejsce na początku oraz na końcu miesiąca. Widoczność Perseidów może jednak ograniczać zachmurzenie - w przypadku jego braku spadające gwiazdy powinny być doskonale widoczne.
Jak informuje serwis astronomia24.pl, Perseidów należy wypatrywać na północno-wschodnim horyzoncie. Radiant roju, a więc miejsce, z którego gwiazdy wydają się "spadać" znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza. "Przypominamy (...), aby nie patrzeć bezpośrednio w środek radiantu, lecz kilkanaście stopni od niego, ponieważ najlepiej widoczne i jasne meteory znajdują się właśnie w tym rejonie".
Perseidy będzie można zaobserwować bez specjalistycznego sprzętu optycznego. Aby zapewnić sobie lepszą widoczność spadających gwiazd, warto jednak udać się do miejsca oddalonego od miejskich świateł.