Trwa ładowanie...

Noc spadających gwiazd. Co to są Perseidy i kiedy można je zobaczyć?

Kiedy obserwować spadające gwiazdy? Gdzie najlepiej zobaczyć Perseidy? I dlaczego lepiej nie przegapić tego zjawiska na niebie?

Share
Perseidy 2020. Kiedy obserwować "spadające gwiazdy"?
Perseidy 2020. Kiedy obserwować "spadające gwiazdy"?Źródło: Pixabay
d2amc29

Co to są Perseidy i kiedy można je obserwować na niebie?

Perseidy jest to jeden z najpopularniejszych rojów meteorów, związany z kometą 109P/Swift-Tuttle. Jego orbita co roku przecina orbitę ziemską w tym samym czasie, między 17 lipca a 24 sierpnia.

Perseidy (PER), czyli "spadające gwiazdy" lub "łzy świętego Wawrzyńca", można oglądać na nocnym niebie od 17 lipca do 24 sierpnia. Najlepiej widoczne będą jednak bliżej połowy sierpnia, między 9 a 14 sierpnia. Oznacza to, że - począwszy od najbliższej niedzieli - warto obserwować niebo, by zobaczyć spadające gwiazdy. Mieszkając na półkuli północnej, mamy to szczęście, że Perseidy są bardzo dobrze widoczne.

Kiedy obserwować Perseidy 2020? Najlepiej w drugiej połowie nocy lub tuż nad ranem. Jeśli tylko będziemy mieli okazję, to najlepiej oglądać je od niedzieli 9 sierpnia, a maksimum roju będzie widoczne 12-13 sierpnia.

d2amc29

Perseidy 2020. Dlaczego warto obserwować "spadające gwiazdy"?

Oczywiście przede wszystkim ze względów naukowych, jak i wizualnych. Noc spadających gwiazd to niepowtarzalne zjawisko, które zachwyci niemal każdego. Jest też inny powód.

Według wierzeń każdego, kto zobaczy "spadające gwiazdy" (Perseidy) na niebie, spotka szczęście - poprawi się zwłaszcza jego sytuacja materialna. Święty Wawrzyniec, którego data męczeńskiej śmierci przypada na 10 sierpnia, słynął z pomagania ludziom, m.in. rozdawał im pieniądze. Stąd też wierzono, że jeśli ktoś zobaczy "spadające gwiazdy", nazywane też "łzami świętego Wawrzyńca", będzie miał więcej pieniędzy.

W czasach kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią koronawirusa, przyda się każda pomoc finansowa, zatem nie zaszkodzi, jak będziemy obserwować "spadające gwiazdy" (Perseidy) na niebie...

Szkielet człowieka giganta. Powracający mit

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2amc29

Podziel się opinią

Share
d2amc29
d2amc29
Więcej tematów