Trwa ładowanie...

Pentagon potwierdza polską wersję. I jasno wskazuje winnych [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 266. dzień inwazji na Ukrainę. "Nie widzimy nic, co przeczyłoby wstępnej ocenie Polski, że przyczyną wybuchu w Przewodowie była ukraińska rakieta obrony powietrznej - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin. Dodał jednocześnie, że niezależnie od końcowych wyników ostateczną winę za incydent ponosi Rosja. - Wciąż zbieramy informacje, ale nie widzieliśmy nic, co przeczy wstępnej ocenie prezydenta Dudy, że ten wybuch był najprawdopodobniej wynikiem niefortunnego lądowania w Polsce ukraińskiego pocisku obrony powietrznej - powiedział Austin podczas konferencji po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. - Jakiekolwiek będą końcowe wnioski, świat wie, że Rosja ponosi ostateczną odpowiedzialność za ten incydent - dodał. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Pentagon: Wszystko jasne. Niezależnie od wyników śledztwa Pentagon: Wszystko jasne. Niezależnie od wyników śledztwa Źródło: PAP
d2qnxwt
d2qnxwt
Trwa łączenie
21:49, 16.11.2022

Ukraińskie wojsko opublikowało apel do białoruskich żołnierzy. "Zawsze istnieje możliwość ratowania życia i nie przeciwstawiania się sumieniu próbą ataku na sąsiadów" - napisano na Twitterze. Do wpisu dołączono nagranie.

21:43, 16.11.2022

"Do tej pory zebraliśmy fundusze na ponad 25 dronów morskich!" - pochwaliła się ukraińska telewizja.

21:40, 16.11.2022

-  Stany Zjednoczone będą wspierać Ukrainę w jej wysiłkach na rzecz obrony przed inwazją sił rosyjskich tak długo, jak to będzie konieczne – przekazał w środę gen. Mark Milley.

21:36, 16.11.2022

We wtorek w Przewodowie spadł pocisk. W wyniku eksplozji zginęło dwóch  mężczyzn. Istnieje prawdopodobieństwo, że była to rakieta ukraińskiej  obrony przeciwlotniczej. - Czekamy na wyniki dochodzenia - stwierdził  rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Przypomniał przy tym, że  stało się to w chwili, gdy trwał zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. -  Robiliśmy wszystko, aby ochronić naszych obywateli - stwierdził. 

21:31, 16.11.2022

Elektrownia Chmielnickiego została czasowo pozbawiona energii z powodu rosyjskiego ostrzału - MAEA.

21:26, 16.11.2022

Jeżeli rodziny wyrażą zgodę, to ofiary eksplozji w Przewodowie będą mieć pogrzeb państwowy - zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker w Polsat News. 

- Państwo nie zostawi rodzin tych osób samymi sobie. Po pierwsze zasiłek celowy, który być może już został wypłacony - przekazał wiceminister Szefernaker. Dodał, że premier podjął też decyzję o rencie socjalnej dla rodzin.

21:21, 16.11.2022

Ministerstwo Obrony Ukrainy pokazało na nagraniach, jak Rosjanie zniszczyli  Makiejewkę w obwodzie ługańskim w ciągu 8 miesięcy okupacji. "Nie ocalał ani jeden dom" - napisano w mediach społecznościowych.

21:17, 16.11.2022

W wyzwolonym Chersoniu funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i policji odkryli pomieszczenia, gdzie podczas okupacji rosyjskiej więzione były osoby odmawiające współpracy z wrogiem; znaleziono przedmioty świadczące o torturach - podała w środę SBU.

Rosjanie "w nieludzkich warunkach przetrzymywali tam miejscowych patriotów, którzy odmawiali współpracy z wrogiem" - głosi komunikat Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

21:12, 16.11.2022

- Próbowałem się skontaktować z rosyjskim gen. Gierasimowem ws. wybuchu w  Polsce, ale bezskutecznie - przekazał gen. Mark Milley, najwyższy rangą  dowódca wojskowy USA. Amerykański wojskowy rozmawiał natomiast ze  swoimi odpowiednikami z Polski i Ukrainy.  

21:07, 16.11.2022

Studio Warner Bros. zakazało rosyjskim kanałom telewizyjnym wyświetlania ich filmów

Zakaz nadawania treści studia filmowego rozszerzył się na "National Media Group", w skład której wchodzą różne rosyjskie kanały telewizyjne.


21:00, 16.11.2022

Jak podkreślił Hiszpan, incydent był wynikiem kolejnej zmasowanej fali ataków rakietowych na ukraińskie miasta, dokonanych we wtorek przez Rosję, a wymierzonych w ludność cywilną i infrastrukturę.

- Rosja musi zakończyć swoją nielegalną wojnę. Pozostajemy niezłomni w naszym poparciu dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją, zgodnie z zapisami Karty Narodów Zjednoczonych. Będziemy nadal udzielać Ukrainie silnego wsparcia politycznego, wojskowego, humanitarnego i finansowego tak długo, jak będzie to konieczne - zapewnił szef unijnej dyplomacji.

20:58, 16.11.2022

- Unia Europejska wyraża niezachwianą jedność, determinację i pełną solidarność z Polską i Polakami w związku z wybuchem rakiety, który miał miejsce 15 listopada w polskiej wsi Przewodów w pobliżu granicy z Ukrainą i zabił dwóch obywateli Polski. Rodzinom ofiar w Polsce i na Ukrainie składamy kondolencje - oświadczył Borrell w imieniu UE.

- UE w pełni popiera prowadzone przez Polskę dochodzenie w celu ustalenia faktów w terenie; pozostaniemy w bliskim kontakcie z naszymi partnerami, w tym z NATO, w sprawie kolejnych kroków - dodał.

20:55, 16.11.2022

Unia Europejska wyraża pełną solidarność z Polską i Polakami w związku z wybuchem rakiety w Przewodowie - głosi oświadczenie wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych Josepa Borrella opublikowane w środę wieczorem.

20:47, 16.11.2022

Rosyjscy najeźdźcy przymusowo deportowali w nieznane miejsce 40 mieszkańców wsi Markiwka w obwodzie ługańskim - pinformowało we środę  Narodowe Centrum Oporu , powołując się na lokalny ruch oporu.

20:40, 16.11.2022

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński  poinformował o swoim spotkaniu z dyrektorem Centralnej Agencji  Wywiadowczej (CIA) Williamem Burnsem. Tematem rozmowy były m.in.  wydarzenia w przygranicznym Przewodowie. 

20:34, 16.11.2022

"Chersoń to Ukraina", "Ciągle nie możemy uwierzyć w nasze szczęście", "Dzięki Bogu, że ten koszmar się zakończył, orki stąd odeszły i wróciło nasze państwo" – mówili w środę PAP ludzie na centralnym placu Chersonia. Orkami nazywa się tu rosyjskich żołnierzy.

Tydzień po wycofaniu się z Chersonia na południu Ukrainy rosyjskich wojsk okupacyjnych mieszkańcy tego miasta nadal z entuzjazmem witają ukraińskich żołnierzy i licznie gromadzą się w centrum miasta, by wyrazić radość z porażki wroga.

EPA, PAP
20:29, 16.11.2022

- Widzieliśmy komentarze prezydenta Zełenskiego w sprawie tego, co wydarzyło się w Polsce. Będziemy w kontakcie ze stroną ukraińską w sprawie przekazywania informacji - przekazano.

20:24, 16.11.2022
pilne

- Ostatecznie odpowiedzialną za tę tragedię jest Rosja - mówił przedstawiciel Departamentu Stanu USA. Powtórzył też, że Stany Zjednoczone nie mają informacji, które podważałyby wstępne ustalenia Polski.

20:22, 16.11.2022
pilne

- Mamy pełne przekonanie, co do prowadzonego śledzctwa w Polsce w związku z wydarzeniami w Przewodowie. Nie mamy informacji, które mogłyby podważać ustalenia Polski - mówił podczas środowej konferencji przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

20:16, 16.11.2022

"Wieczorem Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem CIA Williamem Burnsem, który po wizytach w Ankarze i Kijowie jest w Warszawie. Rozmowa dotyczyła ogólnej sytuacji bezpieczeństwa, pojawił się kontekst ostatnich wydarzeń. Na linii Polska-USA wiele dziś pracy" - przekazał w mediach społecznościowych Siewiera.

20:10, 16.11.2022

Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek wprost: "Rosyjskie rakiety  uderzyły w Polskę". Kolejne doniesienia wskazały jednak na coś innego.  Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i amerykański przywódca Joe Biden  podkreślili, że wybuch na terenie Polski został najpewniej spowodowany  przez ukraińską rakietę obrony powietrznej. 

- Inaczej myślą i inaczej  formułują komunikaty przedstawiciele kraju, który jest pod ostrzałem i w  czasie wojny, a inaczej ci, którzy są w pewnym oddaleniu - mówi w  rozmowie z Wirtualną Polską Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador  Polski na Łotwie i w Armenii. 

20:07, 16.11.2022

Ukraina i Rosja walczą ze sobą, niestety tuż przy polskiej granicy i takie rzeczy się zdarzają. Wcześniej zdarzyło się tak w Mołdawii, kiedy rosyjska rakieta poleciała za daleko i spadła na terytorium Mołdawii, jednak ani w przypadku Ukrainy, ani w przypadku Rosji nie był to intencjonalny atak na Polskę - pcenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Bogdan Pliszka.

19:57, 16.11.2022

- Nie mogę uwierzyć, że moi koledzy nie żyją - mówi nam roztrzęsiony pracownik gospodarstwa, który pracował razem z dwoma mężczyznami zabitymi przez rakietę w miejscowości Przewodów. Byli jednymi z najdłużej pracujących w gospodarstwie. - Zawsze uśmiechnięci, uczynni. Straszna tragedia dla rodzin. Bardzo im współczuję - dodaje inny nasz rozmówca z pobliskiej wsi.

19:53, 16.11.2022

"Wieczorem Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem CIA Williamem Burnsem, który po wizytach w Ankarze i Kijowie jest w Warszawie. Rozmowa dotyczyła ogólnej sytuacji bezpieczeństwa, pojawił się kontekst ostatnich wydarzeń. Na linii Polska-USA wiele dziś pracy" - przekazał w mediach społecznościowych Siewiera.

We wtorek wieczorem prezydent Duda rozmawiał m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a także z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim po tym, jak na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk; w wyniku eksplozji śmierć poniosło dwóch obywateli Polski.

19:48, 16.11.2022

W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawiał z szefem CIA Williamem Burnsem, który po wizytach w Ankarze i Kijowie jest w Warszawie - poinformował szef BBN Jacek Siewiera. Jak zaznaczył, rozmowa dotyczyła "ogólnej sytuacji bezpieczeństwa", także w kontekście ostatnich wydarzeń.

19:46, 16.11.2022

- Poczyniliśmy pewne próby, by skontaktować się z generałem (Walerijem) Gierasimowem ale bez sukcesu - powiedział gen. Milley podczas konferencji prasowej po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy.  Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów zaznaczył jednocześnie, że niezwłocznie po wybuchu skontaktował się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem gen. Wałerijem Załużnym i Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem 

Forum
19:43, 16.11.2022

Najwyższy rangą dowódca wojskowy USA gen. Mark Milley poinformował w środę, że po wybuchu w Polsce próbował skontaktować się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem gen. Walerijem Gierasimowem, ale nie był w stanie się z nim połączyć. Milley odbył natomiast rozmowy z odpowiednikami z Polski i Ukrainy.

PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qnxwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2qnxwt
Więcej tematów