Trwa ładowanie...

Pełnomocnik MSZ ds. kontaktów z diasporą żydowską odwołany

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podjął 8 stycznia 2022 roku decyzję o odwołaniu Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska - poinformował w poniedziałek na Twitterze rzecznik prasowy resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina. Nowak pełnił funkcję pełnomocnika MSZ ds. kontaktów z diasporą żydowską.

Pełnomocnik MSZ ds. kontaktów z diasporą żydowską odwołany Pełnomocnik MSZ ds. kontaktów z diasporą żydowską odwołany Fot: Mateusz Jagielski
d4c2w3k
d4c2w3k

Dymisja ma najprawdopodobniej związek z ostatnimi wypowiedziami Nowaka, w których skrytykował on działania PiS wobec środowisk żydowskich.

W wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Jewish News" nowelizację ustawy o IPN, która miała zapobiec przypisywaniu Polsce współodpowiedzialności za Holokaust, Nowak nazwał "jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie".

Stwierdził też, że Polska "w pewnym momencie" będzie musiała zrobić coś w kwestii zwrotu mienia żydowskiego. - Problem polega an tym, że my Polacy, a nie rząd, nie wiemy dokładnie, co jest dobre, a co złe - dodał.

Zobacz też: najnowszy sondaż. "Zjednoczona opozycja wygrałaby z PiS-em"

Nowak zaznaczył ponadto, że podejście rządu PiS do kwestii zwrotu mienia żydowskiego nie zmieni się "w ciągu najbliższych dwóch lat, przed kolejnymi wyborami".

d4c2w3k

"Co to za pajac?". Ostra krytyka słów Nowaka

Wypowiedzi pełnomocnika spotkały się z ostrą krytyką przedstawicieli obozu rządzącego w Polsce. Dymisji żądał m.in. europoseł Solidarnej Polski Patryk Jaki.

"Co to za pajac? Kolejny 'dyplomata' w zagranicznej prasie obraża Polskę (Polacy nie wiedzą co jest dobre) i mówi, że z mieniem, które chce się od nas bezpodstawnie wyłudzić 'trzeba będzie coś zrobić'(!). Natychmiast do dymisji" - napisał Jaki na Twitterze.

Zobacz też:

Źródło: Twitter.com/PAP

d4c2w3k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c2w3k
Więcej tematów