Pełnia księżyca marzec 2023. Już niebawem na niebie pojawi się Robaczy Księżyc
Pełnie Księżyca - choć są zjawiskiem cyklicznym - każdorazowo przyciągają fanów zjawisk astronomicznych. Najbliższa, nazywana Robaczym Księżycem nastąpi już niebawem. Jaka symbolika wiąże się z marcową pełnią? Dawne ludy przypisywały jej niezwykłe znaczenie.
06.03.2023 | aktual.: 07.03.2023 11:05
Pełnie Księżyca występują średnio co 29,5 dnia. Marcową będzie można obserwować już 7.03. Chociaż jej maksimum ma nastąpić krótko po południu, kilka godzin później, już po zmierzchu będzie równie dobrze widoczne. W nocy z 7 na 8 marca warto spojrzeć w niebo.
Pełnia Robaczego Księżyca. Bogata symbolika marcowej pełni
Nazwy pełni Księżyca wywodzą się najczęściej od tradycji i obserwacji rdzennych mieszkańców Ameryki. Dawne ludy, poprzez zjawiska astronomiczne i zmiany zachodzące w przyrodzie, tłumaczyły sobie wiele aspektów życia codziennego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Marcowa pełnia nazwana została Robaczym Księżycem. Termin ten wywodzi się z obserwacji robaków, wychodzących z rozmarzającej ziemi na przełomie zimy i wiosny. Inną nazwą, również nadaną przez rdzenne ludy Ameryki jest Pełnia Klonowego Księżyca. Ta wzięła swój początek w obserwacji drzew klonowych, które na przełomie lutego oraz marca zaczynają wypuszczać soki.
Zobacz także
Kolejnymi nazwami marcowej pełni są Skrzypiąca Pełnia - od charakterystycznego dźwięku, wydawanego przez śnieg pod koniec zimy oraz Pełnia Śmierci. Ta nazwa jest najczęściej spotykana w astrologii. Marcowy Księżyc jest nazywany również Czystą Pełnią, Sokową Pełnią lub Pełnią Księżyca Zasiewu.
Robaczy Księżyc a po nim wiosna. To czas niezwykłych zjawisk na nocnym niebie
Marcowa pełnia Księżyca jest ostatnią, następującą w zimie. Kolejne tego typu zjawisko, nazywane Różową Pełnią będzie miało miejsce już po rozpoczęciu wiosny. W 2023 roku początek astronomicznej wiosny nastąpi 20 marca. Dzień później rozpocznie się wiosna kalendarzowa.
Wiosenne, nocne niebo zapewni wiele atrakcji miłośnikom zjawisk astronomicznych. W marcu nastąpi kilka koniunkcji Księżyca i planet Układu Słonecznego, a w opozycji znajdzie się planetoida Ceres. W kwietniu na niebie zacznie być widoczny Merkury, nastąpi również maksimum meteorów z roju Lirydów. W maju warto natomiast przygotować się na obserwację półcieniowego zaćmienia Księżyca, Akwarydów oraz Camelopardalidów. Czerwiec to miesiąc, w którym rozpocznie się sezon na obserwacje obłoków srebrzystych.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.