PolskaPedofilia w Kościele. Abp Grzegorz Ryś modlił się za ofiary duchownych

Pedofilia w Kościele. Abp Grzegorz Ryś modlił się za ofiary duchownych

Pedofilia w Kościele. Abp Grzegorz Ryś modlił się w intencji ofiar, sprawców wykorzystania seksualnego nieletnich. - Ta modlitwa jest uczciwą deklaracją solidarności, otwartości i gotowości do każdej pomocy - dodał metropolita łódzki.

Pedofilia w Kościele. Abp Grzegorz Ryś modlił się za ofiary duchownych
Pedofilia w Kościele. Abp Grzegorz Ryś modlił się za ofiary duchownych
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Karolina Kołodziejczyk

19.02.2021 17:34

Papież Franciszek 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za Grzech Wykorzystywania Seksualnego Małoletnich.

Pierwszy raz obchodzono go w Polsce 3 marca 2017 r. Zgodnie z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Płocku jesienią 2018 r. każdy pierwszy piątek wielkiego postu jest w polskim Kościele Dniem Modlitwy i Pokuty za Grzechy Wykorzystania Seksualnego Małoletnich.

Abp Grzegorz Ryś wziął udział w porannej mszy świętej celebrowanej w piątek w kaplicy domu biskupiego. Duchowny modlił się w intencji ofiar, sprawców wykorzystania seksualnego nieletnich, ale także za cały łódzki Kościół.

- Ta modlitwa jest uczciwą deklaracją solidarności, otwartości i gotowości do każdej pomocy - dodał.

– Prosimy Pana Boga o dar uznania naszej winy i prawdziwego z nią żalu i nawrócenia tzn. podjęcia też konsekwencji wszystkich grzechów i radykalnej zmiany myślenia i postanowienia uczynienia wszystkiego, żeby zapobiegać na przyszłość tego typu przestępstwom – mówił abp Ryś.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę na pojawiające się głosy, że zbyt dużo mówi się o pedofilii w Kościele. - Nigdy nie jest za dużo! – odparł abp Ryś, dodając, że należy swój grzech mieć zawsze przed oczyma.

- Życie nam przynosi potwierdzenie, że jest ciągle za mało, że ciągle pojawiają się nowe fakty – czasem dawne, a czasem całkiem nieodległe w czasie. Ciągle się pojawia nasza nieumiejętność – że nie potrafimy, że nie dość skutecznie, nie przejrzyście! Ciągle się nie dokonała zmiana mentalności, a za nią zmiana postępowania - tłumaczył hierarcha.

W podobnym tonie wypowiedział się m.in. katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. - Kościół zawsze będzie zmagał się z grzechem, bo nie jest wolny od zła i grzechu swoich członków, także osób duchownych – powiedział duchowny. Oświadczył zarazem, że Kościół pragnie stanąć i staje po stronie małych i słabych.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (223)