ŚwiatPE: następna debata o sytuacji w Polsce

PE: następna debata o sytuacji w Polsce

Komisja Parlamentu Europejskiego będzie dyskutować o sytuacji w Polsce. - To kolejna próba ataku na Polskę – komentuje europoseł z PiS Ryszard Czarnecki. Do debaty z udziałem Fransa Timmermansa ma dojść 9 marca.

PE: następna debata o sytuacji w Polsce
Źródło zdjęć: © AFP | Frederick Florin

Debata odbędzie się w ramach komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, a Frans Timmermans jako wiceszef KE przedstawi europosłom stan procedury ochrony praworządności prowadzonej wobec Polski.

- To kolejny przykład zupełnie niepotrzebnej debaty. Od mieszania łyżeczką w szklance herbaty cukru nie przybędzie. Tego typu dyskusje mają charakter czysto ideologiczny i polityczno-partyjny – stwierdził Ryszard Czarnecki.

Na razie nie wiadomo, czy do dyskusji został zaproszony przedstawiciel polskich władz, ale swój udział zapowiadają europosłowie PiS. Zdaniem wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Ryszarda Czarneckiego, w tej dyskusji chodzi o „grillowanie Polski”, a sam Frans Timmermans nie odnosi się do tego, co mówią europosłowie z PiS. – Tu chodzi o to, żeby zaatakować Polskę – stwierdził w rozmowie z PAP.

Natomiast Janusz Lewandowski podkreślił, że europosłowie z PO nie wnioskowali o tę debatę. – Źródło tych debat i rezolucji, które nie są przeciw Polsce, tylko przeciwko nadużyciom władzy, tkwi w Warszawie, w rządach PiS – powiedział. I dodał w rozmowie z PAP, że żadna z debat w Parlamencie Europejskim nie była z inicjatywy PO.

Parlament Europejski o Polsce

W 2016 roku Parlament Europejski kilkakrotnie debatował o Polsce skupiając się na różnych kwestiach. Ostatni raz dyskusja na forum plenarnym odbyła się w połowie grudnia.

Od stycznia 2016 roku Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. KE wydała rekomendacje zalecającą rządowi m.in. opublikowanie wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego i zastosowanie się do nich.

Według polskiego rządu, przyjęte ostatnio zmiany dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego są zgodne ze standardami europejskimi. Według MSZ, przyjęte ustawy "w sposób kompleksowy i ostateczny" regulują problematykę ustroju i funkcjonowania Trybunału, uwzględniając szereg zaleceń przedstawionych Polsce przez Komisję Wenecką.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kefrans timmermanspe
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)