Trwa ładowanie...

Pasterka 2022. O której godzinie rozpoczyna się wieczorna msza święta? To symboliczne nabożeństwo

Pasterka jest jedną z najważniejszych tradycji wigilijnych. Pasterka to msza odprawiana w nocy z 24 na 25 grudnia lub w godzinach wieczornych. Ile trwa, czy jest obowiązkowa? Wiele osób śledzi na żywo Pasterkę z Watykanu online.

Pasterka 2022. O której zaczyna się wigilijna msza święta?Pasterka 2022. O której zaczyna się wigilijna msza święta?Źródło: PAP, fot: Paweł Jaskółka
d1hsjvb
d1hsjvb

Pasterka to uroczysta msza święta, rozpoczynająca rok liturgiczny. Odprawia się ją na pamiątkę oczekiwania i modlitwy pasterzy, zmierzających do Betlejem. Dla wielu wiernych uczestnictwo w niej jest najważniejszym elementem bożonarodzeniowego świętowania.

Pasterka 2022 - o której się rozpoczyna?

Tradycyjnie odprawiana msza święta w większości kościołów w Polsce rozpoczyna się o północy. Nie jest to jednak nakaz - zdarza się, że proboszczowie niektórych parafii przesuwają godzinę rozpoczęcia pasterki. Warto więc jeszcze przed Wigilią sprawdzić na stronie internetowej wspólnoty lub w gablotach znajdujących się przy kościele, o której godzinie zaczyna się pasterka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wigilijne zakazy. O. Roman Bielecki tłumaczy, co jest grzechem, a co nim nie jest

Ile trwa pasterka?

Decydując się na udział w pasterce, warto mieć na uwadze, że nabożeństwo to jest odprawiane zgodnie z uroczystym rytuałem - trwa więc dłużej, niż tradycyjna msza. W niektórych parafiach wigilijna liturgia może trwać nawet dwie lub trzy godziny. Dużym zainteresowaniem cieszy się również pasterka odprawiana w Watykanie przez Ojca Świętego.

d1hsjvb

Pasterka z Watykanu

W tym roku pasterka w bazylice watykańskiej, której będzie przewodniczył papież Franciszek, rozpocznie się o godzinie 19:30. Oczywiście, nie trzeba być w Watykanie, aby w niej uczestniczyć. Nabożeństwo będzie transmitowane online i cieszy się ogromną popularnością na całym świecie.

Czy udział w pasterce zwalnia z mszy w Boże Narodzenie?

Wigilia, chociaż jest dniem uroczyście obchodzonym w Polsce, nie jest świętem. Oznacza to, że udział we mszy 24 grudnia nie jest nakazany. W Boże Narodzenie wierni mają obowiązek uczestniczyć w którejkolwiek mszy, sprawowanej tego dnia - dlatego udział w pasterce zdejmuje z katolików nakaz udania się do kościoła 25 grudnia. Przepisy prawa kanonicznego działają również w przypadku, gdy pasterka zacznie się przed północą. Zgodnie z kan. 1248 "nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego".

Warto pamiętać, że zgodnie z kalendarzem świąt nakazanych, 26 grudnia wierni również nie mają obowiązku uczestniczyć we mszy świętej. Zwyczaj odwiedzania kościołów tego dnia jest jednak głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji.

d1hsjvb

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hsjvb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hsjvb
Więcej tematów