"Parszywa dwunastka" z Davos. Andrzej Duda "wyróżniony"
Trwa ostatni dzień Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Portal Politico wskazał "parszywą dwunastkę" uczestników szczytu. Wśród "wyróżnionych" znalazł się prezydent Andrzej Duda.
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zorganizowano w tym roku pod hasłem: "Odbudowa zaufania". Impreza przyciąga najważniejszych przedstawicieli świata biznesu, polityków i naukowców do szwajcarskiego kurortu od lat 70. XX wieku.
"Autokraci, głupcy i nudziarze: 12 złych chłopców ze Światowego Forum Ekonomicznego bawi się w Alpach Szwajcarskich" - pisze portal Politico, prezentując swoje zestawienie.
"Porównując polskiego prezydenta Andrzeja Dudę z niektórymi osobami z tej listy, wydaje się, że nie dorównuje on poziomem. Nie jest dyktatorem rządzącym brutalnym petro-państwem, nie najechał żadnego sąsiada ani nawet nie dzierżył piły łańcuchowej na scenie" - pisze o głowie polskiego państwa Politico.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Ale Andrzej Duda jest człowiekiem dnia wczorajszego. Jako ostatni z nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, która została zmieciona z urzędu w zeszłym roku, trzyma się kurczowo własnego znaczenia, robiąc wszystko, co w jego mocy, aby działać jako spoiler przeciwko rządowi Donalda Tuska, wykorzystując swoje uprawnienia weta i ukrywając skazanych ustawodawców. Wszystko po to, by powiedzieć: kiedy spotkasz prezydenta Dudę w Davos, nie zakładaj, że mówi w imieniu Polski" - podkreśla portal.
Milei, ibn Salman, Fico w zestawieniu Politico
O jakim towarzystwie mówi Politico? Wśród umieszczonych na liście nie zabrakło: nowego prezydenta Argentyny Javiera Milei - "znanego jako Donald Trump Argentyny", Muhammada ibn Salmana - saudyjskiego księcia koronnego, który podejrzewany jest o zlecenie zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego, który zaginął 2 października 2018 roku po wejściu do saudyjskiego konsulatu generalnego w Stambule.
W "parszywej dwunastce" z Davos portal umieścił także Jareda Kushnera - zięcia Donalda Trumpa, premiera Chin Li Qianga, prezydent Węgier Katalin Novák, premiera Słowacji Roberta Fico, Amin Nasser - szefa Saudi Aramco, saudyjskiego giganta naftowego, który nabył część rafinerii Lotosu w Gdańsku.
Na liście jest także: Ilham Alijew - prezydent Azerbejdżanu, prezydent Rwandy Paul Kagame, premier Kambodży - Hun Manet i szef rządu Kataru Mohammed ibn Abdulrahman bin Jassim al-Thani.