Trwa ładowanie...
02-02-2007 15:40

Parlamentarna pielgrzymka na Jasną Górę

O roli parlamentarzystów w kształtowaniu życia społecznego, właściwym pojmowaniu i pełnieniu służby publicznej, a także współczesnych zagrożeniach dla rodziny i społeczeństwa, mówił do przybyłych na Jasną Górę z coroczną pielgrzymką posłów i senatorów, biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej, Antoni Długosz.

Parlamentarna pielgrzymka na Jasną GóręŹródło: PAP
d27p1xm
d27p1xm

Zostało wam powierzone historyczne dziedzictwo odważnych i ambitnych wysiłków podejmowanych w imieniu najwyższego dobra Rzeczypospolitej. To od was zależy, jaki konkretny kształt przybierać będzie wolność i demokracja - wskazał bp Długosz w homilii wygłoszonej podczas mszy św. w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu.

Parlamentarzyści przybyli w tym roku z pielgrzymką do Częstochowy już po raz osiemnasty. Wzięło w niej udział około stu posłów i senatorów, wśród nich marszałek Sejmu Marek Jurek, a także przedstawiciele m.in. Ligi Polskich Rodzin, Prawa i Sprawiedliwości, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej i Samoobrony.

W homilii Bp Długosz powiedział m.in., że miejsce, do którego przybyli, powinno skłaniać do refleksji nad odpowiedzialnym korzystaniem w życiu publicznym z daru odzyskanej wolności oraz nad potrzebą współpracy na rzecz wspólnego dobra.

Nawiązując do "Kazań sejmowych" Piotra Skargi, bp Długosz przytoczył jego słowa do posłów i senatorów I Rzeczypospolitej: "'Miejcie wspaniałe i szerokie serce. Nie cieśnijcie ani kurczcie miłości w swoich domach i pojedynkowych pożytkach. Nie zamykajcie jej w komorach i skarbnicach swoich. Niech się na lud wszytek z was, gór wysokich, jako rzeka w równe pola wylewa. Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy; bo w niej jego wszystko się dobro zamyka'" - cytował słowa Skargi kaznodzieja.

d27p1xm

Wskazał, że właśnie takiej postawy - "przenikniętej duchem służby wspólnemu dobru" - współczesny Kościół oczekuje od świeckich katolików. Przypomniał też, że Kościół zawsze stawał w obronie praw człowieka oraz praw narodu. Zadeklarował, że również w warunkach demokracji, Kościół pragnie sprzyjać budowaniu życia społecznego - a zwłaszcza regulującego je porządku prawnego opartego na mocnych podstawach etycznych.

Bp Długosz przywołał również jedno z wystąpień przewodniczącego papieskiej rady ds. rodziny, kardynała Alfonso Lopeza Trujillo, który apelował do wszystkich katolickich parlamentarzystów, by w centrum swojej działalności legislacyjnej stawiali zawsze człowieka oraz obronę życia i rodziny.

Ocenił również, że "prawdziwie humanistyczny charakter państwa wyraża się w szczególnej uwadze i trosce ku najsłabszym". Mówiąc o kryzysie bezrobocia oraz utrzymujących się innych zjawiskach generujących ubóstwo i marginalizację pojedynczych osób, rodzin i całych grup społecznych, bp Długosz wskazał na potrzebę spontanicznej i szerokiej solidarności, "do której z całego serca włącza się Kościół".

Zaznaczył też, że "zwyciężone już nienaturalne podziały określiły nowy kształt Unii Europejskiej". Trzeba jednak odrzucić wizję kontynentu, która bierze pod uwagę wyłącznie aspekt ekonomiczny i ulega w ten sposób bezkrytycznym modelom życia podyktowanym przez konsumpcjonizm, często obojętna nawet wrogim wartościom duchowym. Jeżeli chce się trwałej stabilizacji i nowej jedności Europy, należy zadbać o to, by opierała się ona na fundamentach, które od wieków określały jej tożsamość - podkreślił bp Długosz.

d27p1xm

Dziękując na zakończenie mszy św. w imieniu parlamentarzystów za możliwość uczestnictwa w modlitwie na Jasnej Górze, marszałek Jurek przypomniał o inicjatywie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Wiemy, że ten trudny akt może podnieść w Polsce zrozumienie dla prawa, które obowiązuje i może zaowocować pokojem społecznym, a także tym dobrem, o którego przekazywanie Sługa Boży Jan Paweł II prosił Polskę, by przekazywała je innym narodom Europy - powiedział marszałek Sejmu

Posłowie i senatorowie co roku pielgrzymują na Jasną Górę w święto Ofiarowania Pańskiego, znanego również jako święto Matki Bożej Gromnicznej. Dlatego też w piątek, na początku mszy św. w intencji parlamentarzystów metropolita częstochowski, abp Stanisław Nowak poświęcił gromnice. Wcześniej, w jasnogórskiej Kaplicy Różańcowej, odbyło się godzinne spotkania abp. Nowaka z posłami i senatorami. Po mszy św. parlamentarzyści zwiedzili sanktuarium.

Marek Jurek nie chciał wypowiadać się na żadne polityczne tematy. Powiedział, że pielgrzymka ma charakter modlitewny i nie powinna być przedmiotem nadmiernego zainteresowania mediów.

d27p1xm

Czesław Ryszka - senator ziemi częstochowskiej - zwrócił się do parlamentarzystów z ideą utworzenia Jasnogórskiego Muzeum Skarbu Narodowego. Jak podkreślił, należałoby uchwalić ustawę, że Ministerstwo Kultury bierze pod opiekę zabytki, które znajdują się na Jasnej Górze. Dodał, że pomysł utworzenia muzeum wstępnie został przedyskutowany z ojcami paulinami.

W ocenie senatora Czesława Ryszki utworzenie muzeum zagwarantowałoby zachowanie pamiątek narodowych zgromadzonych na Jasnej Górze w należytym stanie. Ojcowie paulini - zdaniem senatora - nie dysponują wystarczającymi środkami finansowymi aby zapewnić odpowiednie prace badawcze i konserwatorskie. Senator powiedział, że pomysł został przedstawiony posłom i senatorom i spotkał się z ich strony ze zrozumieniem.

Posłowie i senatorowie otrzymali w Częstochowie list intencyjny w sprawie utworzenia muzeum.

d27p1xm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27p1xm
Więcej tematów