Trwa ładowanie...

Parlament Europejski. Zmiana politycznych barw kontynentu

Znamy już wstępne wyniki wyborów do Europarlamentu. Zmienia się mapa politycznych kolorów w Europie. Wiele państw zabarwiło się na niebiesko, co oznacza wygraną centroprawicy i konserwatystów. Kilka przyjęło kolor różowy - tam zatriumfowali socjaldemokraci. Jest też czerń i szarość.
Share
Parlament Europejski się zmieni. Rozkład głosów oddaje mapa barw politycznych
Parlament Europejski się zmieni. Rozkład głosów oddaje mapa barw politycznychŹródło: WP.PL
d33her0

Po wstępnych wynikach wyborów w Europie wiadomo już, które frakcje w Parlamencie Europejskim urosną w siłę, a które stracą. Mapę polityczych kolorów zdominowały odcienie niebieskiego.

Ciemnoniebieski kolor przypada Polsce, w której wybory wygrywa PiS należący do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Na niebiesko - tu triumf święci prawica i centroprawica (EPP) - zabarwiło sie kilkanaście krajów, m.in Niemcy, Litwa, Austria, Grecja czy Finlandia.

d33her0

Pomarańczową barwę oznaczającą frakcję liberałów (ALDE) przybrały Czechy, Luksemburg, Estonia i Dania. Ale wysokim poparciem mogą też pochwalić się różowi socjaldemokraci (S&D), którzy wygrywają w Portugalii, Hiszpanii, w Szwecji czy na Słowacji.

Parlament Europejski. W Polsce właściwie już wiadomo, kto wygrał

Kolor czarny pokrywa Francję i Włochy - tu wygrała skrajna prawica spod znaku grupy ENL. Szary przypadł Wielkiej Brytanii, gdzie wygrywa skrajna prawica wchodząca w skład EFDD.

   WP.PL
Źródło: WP.PL

Tak wyglądają wyniki głosowania z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce:

  • Konfederacja - 4,55 proc.
  • Wiosna - 6,04 proc.
  • KE - 38,3 proc.
  • PiS - 45,56 proc.

Tu możecie śledzić na bieżąco wszystkie wydarzenia i informacje związane z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33her0

Podziel się opinią

Share
d33her0
d33her0
Więcej tematów