ycipk-x4993q

Parlament Europejski. Zmiana politycznych barw kontynentu

Znamy już wstępne wyniki wyborów do Europarlamentu. Zmienia się mapa politycznych kolorów w Europie. Wiele państw zabarwiło się na niebiesko, co oznacza wygraną centroprawicy i konserwatystów. Kilka przyjęło kolor różowy - tam zatriumfowali socjaldemokraci. Jest też czerń i szarość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlament Europejski się zmieni. Rozkład głosów oddaje mapa barw politycznych
Parlament Europejski się zmieni. Rozkład głosów oddaje mapa barw politycznych (WP.PL)
ycipk-x4993q

Po wstępnych wynikach wyborów w Europie wiadomo już, które frakcje w Parlamencie Europejskim urosną w siłę, a które stracą. Mapę polityczych kolorów zdominowały odcienie niebieskiego.

Ciemnoniebieski kolor przypada Polsce, w której wybory wygrywa PiS należący do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Na niebiesko - tu triumf święci prawica i centroprawica (EPP) - zabarwiło sie kilkanaście krajów, m.in Niemcy, Litwa, Austria, Grecja czy Finlandia.

ycipk-x4993q

Pomarańczową barwę oznaczającą frakcję liberałów (ALDE) przybrały Czechy, Luksemburg, Estonia i Dania. Ale wysokim poparciem mogą też pochwalić się różowi socjaldemokraci (S&D), którzy wygrywają w Portugalii, Hiszpanii, w Szwecji czy na Słowacji.

Parlament Europejski. W Polsce właściwie już wiadomo, kto wygrał

Kolor czarny pokrywa Francję i Włochy - tu wygrała skrajna prawica spod znaku grupy ENL. Szary przypadł Wielkiej Brytanii, gdzie wygrywa skrajna prawica wchodząca w skład EFDD.

ycipk-x4993q
WP.PL
Podziel się

Tak wyglądają wyniki głosowania z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce:

  • Konfederacja - 4,55 proc.
  • Wiosna - 6,04 proc.
  • KE - 38,3 proc.
  • PiS - 45,56 proc.

Tu możecie śledzić na bieżąco wszystkie wydarzenia i informacje związane z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego.

ycipk-x4993q

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-x4993q
ycipk-x4993q