Trwa ładowanie...
d2xg3qb

Parlament Europejski. Zmiana politycznych barw kontynentu

Znamy już wstępne wyniki wyborów do Europarlamentu. Zmienia się mapa politycznych kolorów w Europie. Wiele państw zabarwiło się na niebiesko, co oznacza wygraną centroprawicy i konserwatystów. Kilka przyjęło kolor różowy - tam zatriumfowali socjaldemokraci. Jest też czerń i szarość.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parlament Europejski się zmieni. Rozkład głosów oddaje mapa barw politycznych
Parlament Europejski się zmieni. Rozkład głosów oddaje mapa barw politycznych (WP.PL)
d2xg3qb

Po wstępnych wynikach wyborów w Europie wiadomo już, które frakcje w Parlamencie Europejskim urosną w siłę, a które stracą. Mapę polityczych kolorów zdominowały odcienie niebieskiego.

Ciemnoniebieski kolor przypada Polsce, w której wybory wygrywa PiS należący do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Na niebiesko - tu triumf święci prawica i centroprawica (EPP) - zabarwiło sie kilkanaście krajów, m.in Niemcy, Litwa, Austria, Grecja czy Finlandia.

d2xg3qb

Pomarańczową barwę oznaczającą frakcję liberałów (ALDE) przybrały Czechy, Luksemburg, Estonia i Dania. Ale wysokim poparciem mogą też pochwalić się różowi socjaldemokraci (S&D), którzy wygrywają w Portugalii, Hiszpanii, w Szwecji czy na Słowacji.

Parlament Europejski. W Polsce właściwie już wiadomo, kto wygrał

Kolor czarny pokrywa Francję i Włochy - tu wygrała skrajna prawica spod znaku grupy ENL. Szary przypadł Wielkiej Brytanii, gdzie wygrywa skrajna prawica wchodząca w skład EFDD.

   WP.PL
(WP.PL)

Tak wyglądają wyniki głosowania z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce:

  • Konfederacja - 4,55 proc.
  • Wiosna - 6,04 proc.
  • KE - 38,3 proc.
  • PiS - 45,56 proc.

Tu możecie śledzić na bieżąco wszystkie wydarzenia i informacje związane z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xg3qb

Podziel się opinią

Share
d2xg3qb
d2xg3qb
Więcej tematów