Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Tak może wyglądać skład nowego Europarlamentu

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego powoli spływają wyniki ze wszystkich państw członkowskich. Wygląda na to, że w Europarlamencie szykują się duże zmiany. Tracą chadecy i socjaliści, zyskują liberałowie.
Share
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na zdjęciu szef PE A. Tajani.
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na zdjęciu szef PE A. Tajani.Źródło: East News
d2wj119

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w wielu państwach Unii są już znane, a w innych media wciąż bazują na sondażach.

Na ostateczne wyniki trzeba więc będzie jeszcze poczekać, ale wiele wskazuje, że w Brukseli dojdzie do sporych zmian.

Centroprawica (chadecy - EPP) utrzymali pierwsze miejsce. Z prognoz opublikowanych na stronach Parlamentu Europejskiego wynika jednak, że mogą liczyć na 165 głosów - czyli 56 mniej niż dotychczas.

d2wj119

Socjaliści (S&D) będą mieć 141 miejsc. Jeśli te wyniki się potwierdzą, będzie to dla nich oznaczało utratę 50 mandatów.

Gdy jedni tracą, inni muszą zyskać. Wszystko wygląda na to, że wygranymi tych wyborów będą liberałowie, zieloni, prawica i eurosceptycy.

Z prognoz Europarlamentu wynika, że trzecią siłą staną się liberałowie (ALDE). Ugrupowanie może liczyć na 115 miejsc w PE, czyli aż o 48 więcej niż dotychczas.

   europeelects.eu
Źródło: europeelects.eu

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Oni mogą mówić o sukcesie

Kto jeszcze odnotował wzrosty? Zieloni mają mieć 75 mandatów (wzrost o 25), prawica 74 (wzrost o 37), eurosceptycy (British BREXIT) 29 (wzrost o 29).

d2wj119

Co ważne, są to tylko wstępne szacunki. Wyniki wyborów mocno różnią się od tych sprzed 5 lat więc, nie wykluczone, że na europejskiej scenie dojdzie do zmian i przetasowań, a nawet rozwiązania lub powstania jakichś grup politycznych.

Zobacz także: Kaczyński: "Bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni"

Przypomnijmy, że po przeliczeniu głosów z 95,9 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając w naszym kraju 46,01 proc.

d2wj119

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Europejska z wynikiem 37,87 proc. Próg wyborczy przekroczyła jeszcze tylko Wiosna (6,02 proc.). Konfederacja uzyskała 4,55 proc.

Polska wprowadzi do Parlamentu Europejskiego 52 swoich przedstawicieli.

Źródło: europeelects.eu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2wj119

Podziel się opinią

Share
d2wj119
d2wj119
Więcej tematów