Nie ma podziału na rząd i opozycję
Deputowani do PE są członkami grup politycznych. Do frakcji wstępują bez względu na narodowość, w zależności od poglądów politycznych. Nie mogą jednak należeć do więcej niż jednej grupy. Obecnie w PE istnieje siedem grup politycznych. W przeciwieństwie do krajowych parlamentów, w PE nie ma podziału na koalicję i opozycję. Istnieją mniejszości, z których jednak żadna nie ma większości w PE. Dlatego grupy działają na zasadzie negocjacji, dochodzenia do kompromisu, dyskusji.
Jak w każdym parlamencie, i tu istnieją skrajności - od lewa do prawa, od eurosceptyków do komunistów, najwięcej eurodeputowanych zasiada jednak we frakcjach umiarkowanych.
Najliczniejszą grupę stanowi centroprawicowa frakcja Europejska Partia Ludowa (EPP) skupiająca 274 przedstawicieli ze wszystkich 28 krajów UE. W dalszej kolejności: Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) - 194, frakcja liberałów ALDE - 85, Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie (Greens/EFA) - 58, prawicowi Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) - 57, lewacko-komunistyczna Zjednoczona Lewica Europejska/Nordycka Zielona Lewica (GUE/NGL) - 35, eurosceptyczna Europa Wolności i Demokracji (EFD) - 31. Niektórzy posłowie nie należą do żadnej grupy politycznej. W mijającej kadencji, było 32 posłów niezrzeszonych.
Frakcje mogą zgłaszać poprawki do rozporządzeń, dyrektyw i rezolucji, które są następnie głosowane. Przed sesją zawsze ustalają stanowiska polityczne. Mają też decydujący wpływ na wybór przewodniczącego PE (jego kadencja trwa 2,5 roku).