Jak wygląda sesja PE
Sesja plenarna, która odbywa się w Strasburgu co miesiąc - z wyjątkiem sierpnia, kiedy Parlament Europejski ma przerwę wakacyjną - trwa zwykle od poniedziałkowego do czwartkowego popołudnia.
W poniedziałek punktualnie o godz. 17 przewodniczący PE otwiera obrady i informuje obecnych o kwestiach proceduralnych, korektach harmonogramu sesji i o zmianach personalnych w szeregach europosłów. Później jest czas na wystąpienia jednominutowe: przez 60 sekund każdy z europarlamentarzystów może wypowiadać się na aktualnie istotny temat.
Dopiero potem Parlament przystępuje do debaty zgodnie z przyjętym harmonogramem, który - do ostatniej chwili - ustala w tym dniu siedem funkcjonujących w PE grup politycznych.
We wtorek posiedzenie zaczyna się rano i zwykle trwa do późnego popołudnia. Najpierw europosłowie rozpatrują wnioski Komisji Europejskiej i Rady UE o zastosowanie w Parlamencie procedury legislacji w trybie pilnym dla proponowanych przez te instytucje aktów prawnych.
Głosowanie nad sprawozdaniami, które były przedmiotem poniedziałkowej debaty, zwykle odbywają się w południe.
W środę odbywają się zwykle najważniejsze głosowania, zwłaszcza te, które wymagają bezwzględnej większości głosów. Głosowania trwają tego dnia przeważnie od godz. 11.30 do godz. 13:00.
Również w środę ministrowie lub premierzy kraju aktualnie sprawującego przewodnictwo w Unii uczestniczą w parlamentarnej debacie.
Natomiast w czwartek europosłowie głosują nad ostatnimi punktami porządku od południa. Zwyczajowo sesję kończą trzy krótkie debaty dotyczące przestrzegania praw człowieka na świecie.
Krótsze - bo dwudniowe - sesje, które odbywają się w Brukseli, rozpoczynają się w środę po południu i tego dnia trwają do północy. Obrady wznawiane są następnego dnia rano, a kończy je seria głosowań rozpoczynająca się w czwartek w południe.
Wszystkie posiedzenia Parlamentu Europejskiego są otwarte dla publiczności: ze specjalnej galerii można - zarówno w Strasburgu, jak i w Brukseli - przysłuchiwać się debacie.
Przedmiotem plenarnej debaty mogą być równie dobrze testy kosmetyków na zwierzętach, rozbudowa sieci internetowych, ochrona fok lub czarna lista linii lotniczych, jak i umowy międzynarodowe. Decyzja, które z tematów zostaną włączone do harmonogramu obrad, zapada do czwartku poprzedzającego sesję plenarną, a odpowiada za to Konferencja Przewodniczących (Przewodniczący PE wraz z szefami wszystkich grup politycznych).