Trwa ładowanie...

Parlament Europejski ma dziś przyjąć rezolucję krytykującą sytuację w Polsce

• Parlament Europejski ma dziś przyjąć rezolucją krytykującą Polskę przede wszystkim za przedłużający się kryzys konstytucyjny
• Przygotowano trzy projekty rezolucji
• Największe szanse na przyjęcie ma ten autorstwa pięciu grup - chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów

Share
Parlament Europejski ma dziś przyjąć rezolucję krytykującą sytuację w PolsceŹródło: AFP, fot: Frederick Florin
d1jo0bh

Do niego europosłowie z grupy komunistów i zielonych złożyli jeszcze poprawki zaostrzające krytyczny ton.

W dokumencie przygotowanym przez pięć grup napisano, że paraliż Trybunału zagraża demokracji, prawom podstawowym i praworządności w Polsce. Europosłowie skrytykowali rząd w Warszawie za zignorowanie zaleceń Komisji Weneckiej i wezwali Komisję Europejską, by zajęła się ustawami - medialną, antyterrorystyczną i o służbie cywilnej.

Do tego dokumentu komuniści i zieloni złożyli sześć kontrowersyjnych poprawek, dotykających sfer, w których Unia nie ma kompetencji. Zarzucili rządowi, że uważa chrześcijaństwo za jedyną podstawę europejskich wartości i kultury, oraz wezwali do liberalizacji prawo aborcyjnego. W dokumencie jest też krytyka Polski za odmowę przyjmowania uchodźców.

Te poprawki nie mają większych szans na zaakceptowanie, podobnie jak pozostałe dwa projekty rezolucji. Jeden z nich złożyli konserwatyści, a napisali go europosłowie PiS-u w odpowiedzi na zarzuty pięciu grup. Kolejny przygotowali eurosceptycy z grupy Marine Le Pen, którzy skrytykowali wszelkie próby unijnych instytucji ingerowania w wyłączne kompetencje państw członkowskich.

d1jo0bh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jo0bh
d1jo0bh
Więcej tematów