Trwa ładowanie...

Parlament Europejski ma dziś przyjąć rezolucję krytykującą sytuację w Polsce

• Parlament Europejski ma dziś przyjąć rezolucją krytykującą Polskę przede wszystkim za przedłużający się kryzys konstytucyjny
• Przygotowano trzy projekty rezolucji
• Największe szanse na przyjęcie ma ten autorstwa pięciu grup - chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów

Share
Parlament Europejski ma dziś przyjąć rezolucję krytykującą sytuację w Polsce
Źródło: AFP, Fot: Frederick Florin
d33yh36

Do niego europosłowie z grupy komunistów i zielonych złożyli jeszcze poprawki zaostrzające krytyczny ton.

W dokumencie przygotowanym przez pięć grup napisano, że paraliż Trybunału zagraża demokracji, prawom podstawowym i praworządności w Polsce. Europosłowie skrytykowali rząd w Warszawie za zignorowanie zaleceń Komisji Weneckiej i wezwali Komisję Europejską, by zajęła się ustawami - medialną, antyterrorystyczną i o służbie cywilnej.

d33yh36

Do tego dokumentu komuniści i zieloni złożyli sześć kontrowersyjnych poprawek, dotykających sfer, w których Unia nie ma kompetencji. Zarzucili rządowi, że uważa chrześcijaństwo za jedyną podstawę europejskich wartości i kultury, oraz wezwali do liberalizacji prawo aborcyjnego. W dokumencie jest też krytyka Polski za odmowę przyjmowania uchodźców.

Te poprawki nie mają większych szans na zaakceptowanie, podobnie jak pozostałe dwa projekty rezolucji. Jeden z nich złożyli konserwatyści, a napisali go europosłowie PiS-u w odpowiedzi na zarzuty pięciu grup. Kolejny przygotowali eurosceptycy z grupy Marine Le Pen, którzy skrytykowali wszelkie próby unijnych instytucji ingerowania w wyłączne kompetencje państw członkowskich.

d33yh36

Podziel się opinią

Share
d33yh36
d33yh36
Więcej tematów