Cena malin przyprawia o zawrót głowy. Dwa razy drożej niż rok temu
- Truskawek jest coraz mniej i na ogół są słabej jakości, gdyż jest zbyt gorąco - twierdzi rzecznik rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Według plantatorów główne zbiory tych owoców już się zakończyły. Teraz czas na maliny, ale ich cena zwala z nóg.
Truskawki są w tym roku drogie, kosztują 12-15 zł za kilogram. Ich średnia cena w czerwcu wynosiła 8 zł/kg, podczas gdy rok wcześniej - 5,9 zł/kg. Z wyliczeń Macieja Kmery wynika, że w tym roku te owoce są o prawie 32 proc. droższe od średniej z ostatnich pięciu lat.
Wysyp czereśni
Za to - jak wskazał ekspert - na rynku w Broniszach jest obserwowany wysyp czereśni krajowych, są już prawie wszystkie odmiany, w tym wiele nowych. Ceny są zróżnicowane - od 4 do 16 zł/kg (w zależności od jakości i wielkości).
Mimo to nadal jest zainteresowanie zakupem czereśni z importu, które spełniają oczekiwania kupców poszukujących dużych kalibrów owoców. Importerzy zapowiadają więc dalsze zakupy czereśni w Grecji i Hiszpanii.
Cena malin zwala z nóg
- Pojawiają się w coraz większej ilości krajowe maliny, ich cena wolno spada, obecnie kosztują one 30-32 zł/kg - poinformował Kmera. W ubiegłym roku w połowie lipca maliny kosztowały w sprzedaży hurtowej znacznie mniej - 14-20 zł/kg. Ekspert przypomniał, że Polska jest liderem w produkcji malin w UE.
W niewielkich na razie ilościach pojawiają się też borówki amerykańskie. Obecnie za kilogram tych owoców trzeba zapłacić do 28-36 zł/kg, ale - zdaniem eksperta - owoce te szybko będą taniały, gdyż Polska ma dużo plantacji borówek i jest jej czołowym producentem.
Ceny nektarynek, arbuzów i winogron
W ofercie na rynku hurtowym w Broniszach są też importowane m.in. z Grecji owoce pestkowe - brzoskwinie i nektarynki. Brzoskwinie oferowane są od 7 zł/kg, a nektarynki od 8 zł/kg.
Dużo jest też arbuzów, bo jest na nie wysoki popyt. Ceny są zróżnicowane - od 2,6 do 4,5 zł/kg – tańsze z Włoch i Grecji. Ponadto sporo jest sycylijskich winogron, kosztują one 11-14 zł/kg.
W warzywniakach mało fasoli szparagowej
Na rynku warzyw następuje zamiana starych warzyw korzeniowych na nowe. Burak (młody obcięty) kosztuje 2-3 zł/kg, marchew - 2-2,5 zł/kg. W sprzedaży są jeszcze resztki cebuli białej starej w cenie 1,33 zł/kg, wzrosła podaż cebuli tegorocznej podsuszanej lub obranej - 2-4 zł/kg.
Stabilna jest podaż warzyw kapustnych (brokuł/kalafior/kapusta biała), które kosztują 3-4 zł za sztukę. Mało jest fasoli szparagowej, co sprawia, że jej cena utrzymuje się na poziomie 11-13 zł/kg. - Odmiany gruntowe powinny być tańsze, ceny prawdopodobnie spadną do 5-6 zł/kg - wskazuje ekspert.
Po ile pomidory i ogórki?
Wzrosła podaż i spadły ceny ogórków - do 2-3 zł/kg. Pojawiły się pierwsze dostawy ogórków z gruntu odmiany Śremski, najchętniej kupowane na przetwory małosolne.
Pomidory malinowe kosztują 3,85-5 zł/kg, troszkę tańsze są te spod osłon.
Zwiększyły się też dostawy cukinii i kabaczków, a ich cena jest "w pełni letnia", czyli 2,75-4 zł/kg. - Więcej jest też krajowych bakłażanów, a cena 5-6 zł/kg skutecznie wyprze resztki importu z Holandii - zaznaczył Kmera.
Upał daje się we znaki
- Fale upałów niestety obniżają popyt na ulicznych straganach, bazarkach i targowiskach - konsumenci chętniej kupują w klimatyzowanych dyskontach - zaznaczył ekspert, zwracając uwagę na dużą konkurencję ze strony sieci handlowych.
Według Kmery "prognozy na resztę sezonu są niepewne", bo dużo będzie zależało od pogody. - Suchy i zimny maj, a po nim upalny i burzowy czerwiec jeszcze bardziej przekonują plantatorów do inwestowania w uprawy pod różnymi typami osłon - stwierdził.
Zobacz też: Kamiński wytrącony z równowagi. Tak zareagował na słowa Orbana