Św. Pius X - papież z polskimi korzeniami?
Pierwszym papieżem wybranym na Stolicę Piotrową na początku ubiegłego stulecia był kardynał Wenecji Giuseppe Melchiorre Sarto. W 1903 roku, wraz z początkiem swojego jedenastoletniego pontyfikatu, przyjął imię Pius X.
Jego pontyfikat utożsamiany jest z głównie z walką z modernizmem i agnostycyzmem. Zasłynął m.in. z reformy kurii rzymskiej, powołania do życia Papieskiego Instytutu Biblijnego, zapoczątkowania prac nad ułożeniem Kodeksu Prawa Kanonicznego, zatwierdzonego przez jego następcę Benedykta XV.
Pius X wielokrotnie udowadniał jak wielkim szacunkiem darzy Polskę i Polaków. Beatyfikował śląskiego jezuitę Melchiora Grodzieckiego, mianował pierwszych polskich biskupów dla Polonii amerykańskiej, założył hospicjum dla polskich studentów w Rzymie, ustanowił 26 sierpnia dniem Matki Boskiej Częstochowskiej i przesłał do Częstochowy drogocenną koronę, którą ozdobiła cudowny obraz.
Po latach Ks. Malachi Martin, irlandzki egzorcysta i autor kontrowersyjnych publikacji o tajemnicach Stolicy Apostolskiej, napisał, że Pius X był pierwszym papieżem-Polakiem. W książce "The Keys of This Blood", Irlandczyk dowodził, że Jan - ojciec świętego papieża był Polakiem, który do Włoch przybył z Wielkopolski na początku XIX wieku. Zamieszkał w podweneckim Riese i zmienił nazwisko Krawiec na Sarto (z wł. "krawiec")
Ks. Martin pisał, że Watykan przez lata ukrywał tę sensacyjną informację. Dlaczego? Giuseppe Sarto został wybrany papieżem dość przypadkowo, bo po wecie, jakie złożono wobec innego kandydata - kardynała Rampolli. Wybór Włocha zawetował w 1903 r. polski kardynał Jan Puzyna - czyniąc to w imieniu cesarza Austrii Franciszka Józefa I (zgodnie z ówczesnymi zasadami), któremu nie podobała się profrancuska postawa Rampollego. Wiadomość o tym, że wybrany na papieski tron dzięki Puzynie kardynał Giuseppe Sarto jest polskiego pochodzenia - wywołała w Wiedniu poruszenie. Przystąpiono - jak dowodzi autor książki - do niszczenia wszelkich dokumentów, których ujawnienie mogłoby wywołać wśród Polaków radość.