Trwa ładowanie...

Papież spotkał się z rodzinami założonymi przez siedmiu byłych księży

• Franciszek odwiedził w Rzymie siedem rodzin, które założyli byli księża • To była jego ostatnia wizyta w ramach Piątku Miłosierdzia w Roku Świętym • Watykan: papież chciał zapewnić o swej bliskości i miłości młodych ludzi
Share
Spotkanie Franciszka z rodzinami byłych kapłanów.
Spotkanie Franciszka z rodzinami byłych kapłanów.Źródło: PAP/EPA, Fot: L''OSSERVATORE ROMANO
dqxt7va

Papież pojechał do peryferyjnej dzielnicy Wiecznego Miasta, Ponte di Nona w piątek po południu. Tam, w jednym z mieszkań spotkał się z siedmioma rodzinami, które założyli byli młodzi księża. Mężczyźni w ostatnich latach opuścili stan kapłański.

W komunikacie biura prasowego Watykanu wyjaśniono, że Franciszek tym gestem postanowił zapewnić o swej bliskości i miłości młodych ludzi, którzy "podjęli decyzję, z jaką często nie mogą pogodzić się ich dawni współbracia w kapłaństwie oraz rodziny".

Decyzji nie ocenił jej natomiast sam Franciszek, który powitany został z wielkim entuzjazmem. Otoczyły go natychmiast dzieci, które chciały go wyściskać, a ich rodzice nie kryli wzruszenia.

dqxt7va

"Po latach poświęconych posłudze kapłańskiej w parafiach wydarzyło się to, że samotność, niezrozumienie, zmęczenie wielkim zadaniem odpowiedzialności duszpasterskiej sprawiły, iż ich kapłaństwo znalazło się w kryzysie" - podkreślono w oświadczeniu.

Mowa w niej jest o "miesiącach i latach niepewności oraz wątpliwości, które doprowadziły do uznania, że kapłaństwo było błędnym wyborem". Dlatego, jak zaznaczył Watykan, ludzie ci podjęli decyzję o opuszczeniu kapłaństwa i założeniu rodziny.

Wśród byłych księży, z którymi spotkał się papież, było czterech dawnych rzymskich proboszczów.

Franciszek wysłuchał z uwagą opowieści byłych księży, między innymi o podjętych wobec nich postępowaniach kanonicznych.

dqxt7va

"Jego ojcowskie słowo zapewniło wszystkich o jego miłości i osobistym zainteresowaniu" - dodał Watykan i podkreślił, że jeszcze raz papież "okazał miłosierdzie osobom przeżywającym duchowe i materialne trudności po to, by nikt nie czuł się pozbawiony miłości i solidarności duszpasterzy".

Podobnie jak wszystkie poprzednie piątkowe wizyty w Roku Miłosierdzia, także i ta nie została wcześniej zapowiedziana.

Oprac. Arkadiusz Jastrzębski

dqxt7va

Podziel się opinią

Share
dqxt7va
dqxt7va
Więcej tematów