Papież o wsparciu dla procesu demokratycznego na Białorusi
Benedykt XVI zapewnił, że Watykan będzie wspierał naród Białorusi w jego wysiłkach, by spełnić własne, uzasadnione aspiracje do wolności oraz w staraniach o sprzyjanie procesowi demokratycznemu jako części wielkiej rodziny wolnych i suwerennych europejskich narodów.
Słowa te znalazły się w przemówieniu skierowanym przez papieża do nowego ambasadora Białorusi przy Stolicy Apostolskiej Siergieja Alejnika, który złożył w czwartek listy uwierzytelniające.
Podziękowawszy za pozdrowienia przekazane przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, Benedykt XVI wyraził następnie uznanie dla wielu zachęcających znaków i wyzwań, obecnych na Białorusi.
Papież przypomniał dążenia Europy do zniesienia dzielących murów i pokonania bolesnych podziałów. Dodał: Osiągnięcie tego tak ambitnego celu nie jest łatwe; wymaga zaangażowania wszystkich stron w stały, szczery i odpowiedzialny dialog, oparty na prawdziwej solidarności i poszanowaniu słusznych aspiracji, historycznych okoliczności i odmienności innych.
Każdy kraj na kontynencie, włącznie z Białorusią, jest wezwany do tego, by wnieść wkład w budowę wspólnego europejskiego domu, którego granice postrzegane są jako miejsca spotkania, a nie linie podziału lub gorzej - jako mury nie do pokonania- podkreślił papież.
Wyraził przekonanie, że historia, duchowe i kulturowe korzenie oraz położenie geograficzne Białorusi przyznają jej integralną rolę do odegrania w tym procesie.
Papież przypomniał o spoczywającym na Europie obowiązku poszanowania godności osoby ludzkiej, wartości wolności i demokracji oraz państwa konstytucyjnego.
Z uznaniem wypowiedział się o dobrych relacjach między instytucjami państwa i Kościoła na Białorusi.
Jestem pewien, że rząd Białorusi będzie dalej pomagał Kościołowi katolickiemu w realizacji jego potrzeb - zapewnił Benedykt XVI.
Ocenił także, że współpraca Kościoła i państwa, przy poszanowaniu ich autonomii oraz kompetencji może przyczynić się do jeszcze większego umocnienia instytucji demokratycznych. (sm)
Sylwia Wysocka