Papież Jan Paweł II zostanie usunięty z przestrzeni publicznej?
Zmiany nazwy jednej z głównych arterii Warszawy - al. Jana Pawła II - domaga się świeżo zawiązany Komitet Zadośćuczynienia za Zbrodnie Kościoła Katolickiego. Jest już nawet nowy kandydata na patrona tej ulicy.
Komitet Zadośćuczynienia za Zbrodnie Kościoła Katolickiego domaga się zmiany nazwy jednej z głównej arterii Warszawy - al. Jana Pawła II. Jest już nawet nowy kandydata na patrona tej ulicy. To kolejna w ciągu ostatnich kilku dni inicjatywa, której celem jest odebranie polskiemu papieżowi honorów przyznanych przed laty przez stołecznych radnych.
- Nie ma naszej zgody, aby ulice czy place polskich miast nosiły imię osoby stojącej na czele instytucji, w której długo i bezkarnie funkcjonował przestępczy system. Dlatego jako inicjatorzy lokalnych petycji w naszych miastach powołujemy ogólnopolski Komitet Zadośćuczynienia za Zbrodnie Kościoła Katolickiego, który będzie koordynował i promował działania mające na celu usunięcie Jana Pawła II z przestrzeni publicznej oraz z list honorowych obywateli polskich miast" - napisali w informacji prasowej założyciele Komitetu Zadośćuczynienia za Zbrodnie Kościoła Katolickiego.
W czwartkowe południe zwołano konferencję, na którą zaproszono dziennikarzy na pl. Grzybowski, przed kościół Wszystkich Świętych, na którego schodach stoi posąg Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczął Michał Piękoś z Wiosny, mówiąc, że "to inicjatywa obywatelska mająca charakter ponadpartyjny".
Praworządność w Polsce istnieje? Patryk Jaki podaje jeden argument
Powołując się na watykański raport z 10 listopada, Piękoś stwierdził, że Jan Paweł II wiedział o pedofilskich czynach bp. Teodore'a McCarricka i nie zrobił nic w tej sprawie, bo amerykański hierarcha dostał jeszcze awans na kardynała.
Zmiana nazwy ulicy Jana Pawła II
- Uważamy, że czas na zmiany. Ten symboliczny akt, jak zmiana nazw ulic i placów, jest pokazaniem, że jako mieszkańcy i mieszkanki polskich miast nie stoimy po stronie oprawców, tylko po stronie ofiar. W Kościele Jana Pawła II mamy do czynienia z pewnym systemem, który miał dwa cele: tuszowanie zbrodni pedofilskich i ukrywanie księży pedofilów przed odpowiedzialnością karną - powiedział działacz Wiosny.
Z inicjatywą nazewniczą dotyczącą stolicy wystąpiła na konferencji Anna Tarczyńska z Wiosny. Do Rady Warszawy wpłynęła już petycja partii Razem o pozbawienie Jana Pawła II honorowego obywatelstwa miasta.
- Czas na dalsze inicjatywy. W Warszawie jedna z głównych arterii nosi nazwę Jana Pawła II. Uzyskała ją w 1990 r. w ramach tzw. dekomunizacji. Istotny jest fakt, że wówczas kontrkandydatem na patrona tej alei był Janusz Korczak, wielki warszawiak, społecznik i obrońca praw dzieci - przypominała Tarczyńska.
Działaczka Wiosny zaapelowała też do dyrektorów placówek edukacyjnych imienia Jana Pawła II o jego weryfikację i zmianę.
Przestrzeń publiczna należy do wszystkich. Nasze ulice, wasze kaplice
- W państwie prawa, w którym istnieje rozdział Kościoła od państwa, przestrzeń publiczna należy do wszystkich. Nasze ulice, wasze kaplice. Niech kult świętych przeniesie się do kościołów, kaplic, miejsc sakralnych. Natomiast ulice powinny odzyskać patronat, który nie budzi wątpliwości - powiedział Wojciech Browarny z partii Razem.