Trwa ładowanie...

Papież Franciszek o "katastrofie". Zaapelował o zmiany

Franciszek apeluje o zmianę obecnego systemu gospodarczego, który rujnuje godność ludzką i naturę. - Potrzebny jest nam dialog, który skutecznie odpowie tak na wołanie Ziemi, jak i ubogich - oświadczył papież.

Papież Franciszek o "katastrofie". Zaapelował o zmianyŹródło: PAP
d17a989
d17a989

Franciszek stwierdził, że winny obecnego "kruchego stanu naszego wspólnego domu" jest model ekonomiczny, nastawiony na niekończący się zysk i oparty na iluzji nieograniczonego wzrostu gospodarczego. - To model zachłanny, realizowany zbyt długo - oświadczył papież.

Zdaniem głowy Kościoła, choć jesteśmy świadkami katastrofalnego wpływu na świat natury i życie ludzi, wciąż jesteśmy niechętni zmianom. Jak przekonywał, "siły ekonomiczne" nadal usprawiedliwiają obecny system, w którym zapomina się o godności ludzkiej i środowisku naturalnym.

Papież o górnictwie

Papież przestrzegł też przed "brakiem pohamowania" w wydobywaniu surowców naturalnych. Zdaniem Franciszka robi się to w możliwie najkrótszym czasie i przerabiać je na produkty. - Natura otrzymuje je z powrotem w postaci trujących odpadów - zauważył.

d17a989

Zobacz także: "Gotująca się żaba". Oto jaki los zgotowaliśmy przyszłym pokoleniom

Papież apelował, by "do maksimum ograniczyć wykorzystanie zasobów nieodnawialnych". Jego zdaniem pohamowanie konsumpcji i rozwój recyklingu są kluczowe dla godności ludzkiej i losu przyszłych pokoleń.

Wybór papieża. Kardynał Dziwisz stracił prawo głosu

- To my sami jako pierwsi jesteśmy zainteresowani w przekazywaniu takiej planety, gdzie ludzkość, która przyjdzie po nas, mogłaby zamieszkać. To dramat dla nas samych, bo odwołuje się do sensu naszej obecności na tej ziemi - mówił papież nawiązując do fragmentów swojej ekologiczno-społecznej encykliki "Laudato si".

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

Źródło: rmf24.pl

d17a989
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17a989
Więcej tematów