Trwa ładowanie...
difebmw

Kardynał Dziwisz stracił prawo głosu przy wyborze papieża

Kardynał Stanisław Dziwisz w sobotę skończył 80 lat. Przekroczenie tego wieku uniemożliwia mu głosowanie ws. ewentualnego wyboru następcy papieża Franciszka. W podobnej sytuacji znalazło się jeszcze pięciu purpuratów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kardynał Stanisław Dziwisz skończył 80 lat
Kardynał Stanisław Dziwisz skończył 80 lat (Agencja Gazeta)
difebmw

Co prawda kard. Dziwisz będzie mógł uczestniczyć w spotkaniach poprzedzających konklawe, ale podczas głosowań w Kaplicy Sykstyńskiej nie będzie już mógł wskazać swojego kandydata. Wobec uszczuplenia elektorów o sześciu kardynałów, papież Franciszek będzie musiał wkrótce uzupełnić skład Kolegium Kardynalskiego.

Jak podają watykaniści, konsystorz zostanie zwołany w sobotę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla, czyli 23 listopada. Będzie to szóste tego rodzaju spotkanie kardynałów w czasie pontyfikatu Franciszka. Na dotychczasowych pięciu papież wybrał do Kolegium Kardynalskiego w sumie 79 hierarchów. Wśród nich znalazł się jeden Polak - jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

difebmw

Do grona kardynałów może niebawem dołączyć kolejny polski duchowny, prymas Polski abp Wojciech Polak, który znalazł się wśród kandydatów już podczas poprzedniego konsystorza. - Zwraca się uwagę na to, że stał się on w Polsce główną twarzą walki z pedofilią i może być to jego dużym atutem - mówi "Rzeczpospolitej" jeden z watykanistów. Ekspert dodaje jednak, że papież Franciszek uwielbia zaskakiwać i może postawić na hierarchę z drugiego bądź trzeciego szeregu.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Zobacz także: Kwaśniewski o pierwszej damie. Porównuje do swojej żony

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

difebmw

Podziel się opinią

Share

difebmw

difebmw
Więcej tematów