ŚwiatPapież do Polaków: módlmy się za emigrantów

Papież do Polaków: módlmy się za emigrantów

Podczas spotkania z wiernymi na Anioł Pański w
niedzielę, obchodzoną jako Światowy Dzień Imigrantów i Uchodźców,
Benedykt XVI przypomniał, jak ciężki jest los wielu z nich. Do
modlitwy za nich wezwał też Polaków, do których mówił również o
"trudnych chwilach" i "poszukiwaniu prawdy".

Papież do Polaków: módlmy się za emigrantów
Źródło zdjęć: © PAP

W rozważaniach przez modlitwą papież powiedział, że "w dramacie świętej Rodziny z Nazaretu dostrzegamy bolesne położenie wielu imigrantów, zwłaszcza zaś uchodźców, wygnańców, ewakuowanych, uciekinierów, prześladowanych". Rozpoznajemy w szczególności trudności samych rodzin imigrantów: niewygody, upokorzenia, niedostatki, słabości - dodał.

Przytoczył następnie najnowsze statystyki ONZ, według których 200 milionów osób wyemigrowało z powodów ekonomicznych, a liczbę uchodźców szacuje się na 2 miliony.

Benedykt XVI wyraził opinię, że konieczna jest otoczenie opieką imigrantów i ich rodzin poprzez specjalne inicjatywy ustawodawcze, prawne i administracyjne, a także przy pomocy poradni, placówek opieki społecznej i duszpasterskiej.

Tylko poszanowanie ludzkiej godności wszystkich migrantów z jednej strony i uznanie przez samych migrantów wartości goszczących ich społeczeństw z drugiej umożliwią właściwą integrację rodzin w system społeczny, gospodarczy i polityczny krajów ich pobytu- zauważył papież.

Jego zdaniem, zjawiska imigracji "nie można nigdy postrzegać jedynie jako problemu, ale także i przede wszystkim jako wielkie bogactwo dla dobra ludzkości".

Po polsku Benedykt XVI powiedział: pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj modlimy się za emigrantów i uchodźców. We Mszy świętej wspominamy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej i polecenie Matki Bożej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Niech Jej słowa będą zachętą dla rodzin emigrantów, uchodźców i dla nas wszystkich, zwłaszcza w trudnych chwilach życia, gdy szukamy prawdy i Bożej pomocy. Niech Bóg wam błogosławi.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)