Trwa ładowanie...
d1xwjq3

Papież: chrześcijanin został wykorzystany seksualnie przez zakonnika. Opowiedział mi o tym

Papież Franciszek w przedmowie do książki autorstwa mężczyzny, który jako dziecko był wykorzystywany seksualnie przez zakonnika, poprosił ofiary księży pedofili o przebaczenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek podczas audiencji w Watykanie
Papież Franciszek podczas audiencji w Watykanie (PAP/EPA, Fot: Maurizio Brambatti)
d1xwjq3

Wstęp napisany przez papieża opublikował "Bild". Autorem książki jest Szwajcar Daniel Pittet, który przez cztery lata był gwałcony i zmuszany do zdjęć pornograficznych przez duchownego z zakonu kapucynów - czytamy w "Bildzie". Jak twierdzi gazeta, sam papież namawiał go do opisania traumatycznych przeżyć. Pierwsze słowa papieża ze wstępu do książki opublikowała w lutym włoska gazeta "La Repubblica".

Zobacz też: Zakaz narzekania

Świadectwo 58-letniego dziś Pitteta jest "konieczne, cenne i odważne", ponieważ publiczne mówienie o tym, co przeżyli, jest dla ofiar przemocy seksualnej "wielkim wyzwaniem" - napisał Franciszek. Papież poznał Pitteta w 2015 roku w Watykanie.

d1xwjq3

"Ci zmarli obciążają moje serce i moje sumienie"

"Nie mogłem pojąć, że ten głęboko wierzący chrześcijanin został wykorzystany seksualnie właśnie przez zakonnika. Ale on o tym mi opowiedział. Historia jego cierpienia głęboko mnie poruszyła. Zrozumiałem, jakie straszne szkody wyrządza seksualne wykorzystanie i jak długą i bolesną drogę muszą przejść ofiary" - napisał papież.

"Cieszę się, że świadectwo Daniela zostanie udostępnione innym ludziom, aby wszyscy zrozumieli, jak głęboko zło może wtargnąć nawet do serca sługi Kościoła" - czytamy w przedmowie.

Franciszek zaznaczył, że niektóre ofiary seksualnej przemocy w późniejszym wieku odebrały sobie życie. "Ci zmarli obciążają moje serce i moje sumienie, a także całego Kościoła. Wobec ich rodzin chcę wyrazić moją miłość i mój ból i chcę pełen pokory prosić o przebaczenie" - napisał papież.

d1xwjq3

Jego zdaniem czyny takie są ""absolutną potwornością" i "strasznym grzechem", który zaprzecza wszystkiemu, czego uczy Kościół.

Franciszek przypomniał, że będzie z "największą surowością" traktował księży, którzy "zdradzili misję Kościoła". Podkreślił, że dotyczy to także biskupów i kardynałów, jeżeli chronili księży popełniających przestępstwa.

W przedmowie do książki Pitteta papież cytuje słowa autora: "Wielu ludzi nie może zrozumieć, że nie czuję nienawiści (do sprawcy). Przebaczyłem mu i zbudowałem swoje życie na fundamencie tego przebaczenia".

Włoskie media i watykaniści podkreślają, że za sprawą środowej publikacji w niemieckiej gazecie przypomniano opinii publicznej na świecie, jak kategorycznie papież Franciszek potępia skandal pedofilii w Kościele, prosząc ofiary o przebaczenie. O tym, że wobec pedofili nie można być tolerancyjnym papież mówił już trzy lata temu.

Przeczytaj też: Kokaina i gejowskie party? Kolejny skandal w Watykanie

d1xwjq3

Podziel się opinią

Share
d1xwjq3
d1xwjq3