Trwa ładowanie...

Papież abdykuje? Polski duchowny wyjaśnia

- Papież Franciszek ma wolę pełnienia urzędu Piotra naszych czasów tak długo, jak długo Bóg będzie chciał - powiedział w piątek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Zaznaczył, że choć papież fizycznie cierpi, to jednak bez problemu komunikuje się z innymi i planuje kolejne pielgrzymki.

Papież abdykuje? Polski duchowny wyjaśniaPapież abdykuje? Polski duchowny wyjaśniaŹródło: East News, fot: ALBERTO PIZZOLI
d2chqr2
d2chqr2

W czasie piątkowego spotkania prasowego po zakończonym w Rzymie konsystorza kard. Nycz pytany był o stan zdrowia papieża i o to, czy można spodziewać się jego rezygnacji z urzędu, a także o wybory następcy Franciszka na Stolicę Piotrową.

- Z punktu widzenia fizycznego cierpienia związanego z chodzeniem, z byciem na wózku, to rzeczywiście papież bardzo cierpi. Widziałem, ile wysiłku kosztuje go przeniesienie się np. z wózka na fotel. Jeśli chodzi o jego umysł i sposób komunikowania się z nami czy z ludźmi: za pomocą głosu, słuchania pytań i reagowania na nie, to papież jest w bardzo dobrej formie - powiedział metropolita warszawski.

- Do istoty sprawowania urzędu papieskiego nie należy na pierwszym miejscu poruszanie się, ale rozum, wola i komunikacja z ludźmi. Papież te warunki spełnia świetnie - podkreślił kard. Nycz. Zaznaczył, że "sugerowanie papieżowi, żeby zrezygnował, nie ma żadnego uzasadnienia".

Dodał, że także w gronie kardynałów biorących udział w konsystorzu nikt nie podejmował tego tematu i nikt się tego od papieża nie spodziewał.

Przywiązanie do wózka

W ocenie kardynała Nycza w kwestii pewnej mobilności i przywiązania do wózka pontyfikat papieża Franciszka jest podobny do pontyfikatu Jana Pawła II.

d2chqr2

Powiedział, że dla Ojca Świętego przywiązanie do wózka inwalidzkiego szczególnie trudne jest w czasie odprawiania mszy św. czy nabożeństw.

- W bazylice Świętego Piotra jest sporo schodów w związku z tym mszę św. papież rozpoczyna na dole, a następnie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, zastępuje go w tym, co jest na górze, począwszy od okadzenia ołtarza przez całą część liturgii eucharystycznej, prefacje, przeistoczenie aż do końca, a papież kończy mszę św. na dole - tłumaczył kard. Nycz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Zamykają seminaria. Tak zareagował Zgorzelski

- Podziwiam jego silną wolę, że mimo przywiązania do wózka inwalidzkiego podejmuje swoje pielgrzymki do Kazachstanu, Afryki czy w inne miejsca i planuje następne - wyznał metropolita warszawski. Jak ocenił, "to świadczy, że papież ma wolę życia i pełnienia urzędu Piotra naszych czasów tak długo, jak długo Pan Bóg będzie chciał". Przypomniał, że "papież sam kilkukrotnie powtarzał, że kwestia rezygnacji to kwestia rozeznania, kiedy ewentualnie trzeba by to zrobić".

d2chqr2

Na konsystorz, podczas którego papież Franciszek nałożył birety kardynalskie 20 dostojnikom z pięciu kontynentów, przybyła większość kardynałów z całego świata, którzy w poniedziałek i wtorek wzięli udział w nadzwyczajnej naradzie z papieżem, pierwszej tak wielkiej od początku pandemii. Jej tematem była nowa konstytucja apostolska papieża "Praedicate evangelium" o reformie Kurii Rzymskiej.

Czytaj też:

d2chqr2
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2chqr2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2chqr2
Więcej tematów