Papieska Akademia Teologiczna chce być Papieskim Uniwersytetem
Władze Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie podejmą starania, aby uczelnia ta została przekształcona w Papieski Uniwersytet im. Jana Pawła II. Rezolucję w tej sprawie przyjął Senat PAT.
Senat Akademii zaznaczył w rezolucji, że byłoby to spełnienie woli zmarłego papieża. Uczelnia o statusie uniwersytetu może nadawać tytuły doktorskie na co najmniej 12 wydziałach, akademia na dwóch.
Kilkakrotnie uczestniczyłem w rozmowach Ojca Świętego na temat Papieskiej Akademii Teologicznej i była wówczas mowa o jej przekształceniu w uniwersytet. Taka była wola Jana Pawła II. Dlatego, chcąc uczcić Ojca Świętego, najlepsze wydaje się spełnienie jego woli - powiedział rektor PAT ks. prof. Jan Maciej Dyduch.
Powstanie Papieskiego Uniwersytetu w Krakowie wymaga czasu. Jak zaznaczył rektor, przekształcenie nie nastąpi przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Jak długo to potrwa, trudno dziś powiedzieć. Nie chcemy być uniwersytetem państwowym, tylko kościelnym. Takiego uniwersytetu w kształcie, jaki my planujemy, w Polsce nie ma - podkreślił ks. prof. Dyduch.
Papieski Uniwersytet w Krakowie ma być uczelnią kościelną, która miałaby wszystkie obowiązki i uprawnienia, jakie obecnie posiada PAT m.in. dotyczące nadawania tytułów i stopni naukowych.
Rektor PAT zamierza także podczas najbliższego spotkania rektorów uczelni krakowskich zaproponować wspólne organizowanie w Krakowie corocznych Dni Jana Pawła II. Ich program wypełniałyby sesje i konferencje naukowe oraz nabożeństwa, a ich termin ma być związany z rocznicą śmierci Ojca Świętego.
Obecnie krakowski PAT ma trzy wydziały: teologiczny, filozoficzny oraz historii Kościoła. Na uczelni kształci się blisko 3 tys. studentów. Akademia zatrudnia 251 osób, w tym 165 pracowników naukowych.
O planach przekształcenia uczelni w uniwersytet rektor PAT mówił już w październiku zeszłego roku podczas inauguracji roku akademickiego.
Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie powstała w 1981 r., dzięki staraniom Jana Pawła II. Była kontynuatorką Wydziału Teologicznego, który istniał na Uniwersytecie Jagiellońskim na początku jego działalności. W 1954 r. władze PRL usunęły Wydział Teologiczny z Uniwersytetu. W 1959 r. został on jednak przejęty pod zwierzchnictwo Stolicy Apostolskiej, w 1974 r. otrzymał tytuł "Papieski".