Trwa ładowanie...

Państwowa kasa do prywatnych uczelni

Budżet państwa będzie dopłacał do studiów w prywatnych uczelniach - dowiedziała się "Polska". Jednak nie wszystkim - dotacja ma być uzależniona od jakości studiów.

Państwowa kasa do prywatnych uczelniŹródło: Jupiterimages
d1ja2qc
d1ja2qc

Pracujemy nad kryteriami, to wciąż otwarta sprawa - zastrzega minister nauki Barbara Kudrycka. Chcemy, by w dotowanych szkołach w pierwszych latach 30%, a potem 45% studentów uczyło się na kierunkach stacjonarnych - mówi. Szkoły walczące o dotację miałyby też uzyskać trzy lata z rzędu pozytywną ocenę Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Rozporządzenie o dopłatach do czesnego może być gotowe jeszcze w tym roku, ale wielu uczelniom zabierze kilka lat, nim spełnią ministerialne wymogi. Już w 2009 r. szkoły prywatne dostaną natomiast pieniądze z budżetu na każdy otwarty przewód doktorski. Dotacje mają zachęcić do szkolenia własnej kadry.

O finansowe wsparcie państwa dla uczelni prywatnych zabiegali rektorzy jedenastu najlepszych niepublicznych szkół. W liście do premiera, który ujawnił dziennik "Polska", argumentowali, że tylko tak będą w stanie konkurować z silnymi państwowymi uniwersytetami.

d1ja2qc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ja2qc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj