Trwa ładowanie...
dyc6r6w

Państwowa instytucja hojna dla fundacji Pietrzaka i Sakiewicza. Tysiące na koncerty i festyny

Prawicowe inicjatywy mogą liczyć na finansowe wsparcie ze strony instytucji podlegających pod ministerstwa. Wśród nich są fundacje politycznego satyryka oraz redaktora naczelnego "Gazety Polskiej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Pietrzak podczas koncertu
Jan Pietrzak podczas koncertu (PAP, Fot: Marcin Obara)
dyc6r6w

Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucja, która jest odpowiedzialna za działania na rzecz rozwoju kultury w Polsce. Od wygranej PiS w wyborach parlamentarnych publicyści i artyści, którzy popierają rządzących, mogą liczyć na finansowe wsparcie.

Jak podaje portal Oko.press, w latach 2016-2017 NCK wydało niemal 700 tys. zł na imprezy, które organizowała lub współorganizowała Fundacja Niezależne Media. Warto przypomnieć, że jednym z założycieli fundacji jest Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Państwowe pieniądze zostały przeznaczone na festyny "Vivat Maj, 3 Maj!" (w 2017 r. było to 212,5 tys. zł, w 2016 r. - 241,7 tys. zł) oraz "Nam twierdzą będzie każdy próg" (120 tys. zł i 60 tys, zł). NCK wsparło również koncert "Żołnierze Niezłomni! Upominamy się o Was!". Dofinansowanie opiewało na kwotę 62,7 tys, złotych.

dyc6r6w

Zobacz także: Trzaskowski oświadcza, że będzie "płacił premie". Ale stawia warunek

Nie tylko fundacja Sakiewicza mogła liczyć na deszcz pieniędzy. Narodowe Centrum Kultury było również hojne dla Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka. Warto przypomnieć, że kieruje nią jego żona Pietrzaka- Katarzyna. Z kolei w zarządie zasiadają m.in: prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz i były szef Solidarności Janusz Śniadek. Co więcej, członkiem radzie fundacji jest np. senator PiS Jan Żaryn.

Fundacja Pietrzaka otrzymała od NCK ponad 630 tys. złotych w dwa lata. W 2017 r. przeznaczono 80,2 tys. zł na organizację festynu "Czas Poloneza" (w 2016 r. było to 135,3 tys. zł). Z kolei na "Koncert Niepodległości" w latach 2016 i 2017 łącznie wpłynęło 240,5 tys. zł. Instytucja wsparła również kwotą 176,8 tys. zł koncert "Zwycięstwo 1920".

dyc6r6w

Źródło: oko.press

dyc6r6w

Podziel się opinią

Share

dyc6r6w

dyc6r6w
Więcej tematów