PolskaPaństwa Unii Europejskiej - Włochy

Państwa Unii Europejskiej - Włochy

W prezentacji państw członkowskich Unii
Europejskiej dziś kolej na Włochy, które były jednym z państw
założycielskich Wspólnot Europejskich w 1957 roku.

30.03.2004 11:55

Włochy są republiką ze stolicą w Rzymie. Obszar 301 262 km kw. zamieszkuje 58 082 500 osób (2002 r.). Językiem urzędowym jest włoski.

Od 1 stycznia 2002 roku obowiązującą walutą jest euro.

Święto narodowe Włoch przypada na 2 czerwca - w rocznicę proklamowania republiki w 1946 roku.

Obowiązująca konstytucja została uchwalona 22 grudnia 1947 roku.

Kraj jest podzielony na 20 autonomicznych regionów. Każdy z nich posiada własne organa władzy ustawodawczej - radę regionalną i wykonawczej - zgromadzenie regionalne.

Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu, wybieranego w głosowaniu powszechnym na 5-letnią kadencję. Senat liczy 315 senatorów. Izba Deputowanych składa się z 630 członków.

Władzę wykonawczą sprawuje odpowiedzialny przed parlamentem rząd; premiera mianuje prezydent. Obecnie premierem jest przywódca włoskiej centroprawicy - Silvio Berlusconi.

Urodzony w 1937 roku premier Włoch jest jednym z najbogatszych ludzi świata i jednym z największych magnatów medialnych.

Do polityki Berlusconi włączył się późno, choć spektakularnie. Tuż przed wyborami w 1994 roku sformował - głównie ze współpracowników rodzinnego imperium Fininvestu - centroprawicową partię Forza Italia (Naprzód Włochy). Dzięki sojuszowi z neofaszystowskim ugrupowaniem Sojusz Narodowy Gianfranco Finiego i kierowaną przez Umberto Bossiego Ligą Północną na rzecz Niepodległości Padanii, Berlusconi wygrał wybory i został premierem.

Po głośnej aferze korupcyjnej Liga Północna szybko opuściła koalicję i zmusiła Berlusconiego do dymisji. Kolejne wybory - w 1996 roku - magnat prasowy przegrał.

W wyborach 13 maja 2001 powtórzył sukces sprzed siedmiu lat, stając na czele tej samej koalicji. Tym razem nazywa się ona "Dom Wolności".

Głową państwa Włoch jest prezydent wybierany na 7 lat na wspólnym posiedzeniu obu izb parlamentu z udziałem przedstawicieli rad regionalnych. Prezydentem od 1999 roku jest Carlo Azeglio Ciampi.

Urodzony w 1920 roku Ciampi jest absolwentem uniwersytetu w Pizie, doktorem filologii i prawa. W czasie wojny był porucznikiem w armii włoskiej.

W 1946 roku rozpoczął pracę w Banku Włoch jako inspektor, następnie przeszedł wszystkie szczeble kariery we włoskim świecie finansów. Był zastępcą dyrektora generalnego, dyrektorem generalnym, gubernatorem i przedstawicielem Włoch przy Banku Światowym. Zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Polityki Gospodarczej EWG.

W 1993 roku został premierem, a rok później - po ustąpieniu ze stanowiska - otrzymywał teki ministerialne: ministra skarbu, ds. budżetu i programowania gospodarczego. W 1999 roku Zgromadzenie Narodowe Włoch wybrało go na prezydenta.

Włochy są członkiem ważniejszych organizacji międzynarodowych: ONZ, UE, NATO, IMF/MFW/, OECD, ISE, WTO, WHO.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)