Palikot wybrałby Magdalenę Środę
Trwa zgłaszanie kandydatów na Człowieka Roku 2009 Wirtualnej Polski. Wśród Waszych propozycji pojawiają się osoby zarówno ze świata polityki, jak i sportu. O zdanie zapytaliśmy również dotychczasowych laureatów nagrody.
12.02.2010 | aktual.: 24.02.2010 13:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kandydatem Janusza Palikota, który zdobył nagrodę Człowieka Roku 2008 Wirtualnej Polski jest Magdalena Środa – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, etyk, filozof, publicystka, feministka, była Pełnomocnik Rządu ds. Równego statusu Kobiet i Mężczyzn. – Jest to kobieta, która jest w stanie wziąć na swoje bary cały kosmos polskiego kołtuna – uzasadnił swoją kandydaturę poseł Janusz Palikot.
Przeczytaj felietony
Na pytanie o kandydata do nagrody Władysław Bartoszewski, Człowiek Roku 2007 Wirtualnej Polski wytypował Donalda Tuska. – Jest człowiekiem, który z odpornością na zorganizowane, planowane i zmasowane ataki z lewa i prawa, wykonuje swoje obowiązki. Po namyśle zrezygnował z możliwych i dostępnych mu zaszczytów, aby móc dalej służyć takiej wizji Polski nowoczesnej, jaką ma. Nie udaje mu się tej wizji w pełni zrealizować, między innymi w wyniku oporu i wykorzystywania weta przez głowę państwa. Reformy są blokowane, choć on ma ich wizję. Zrezygnował z czegoś, co dla wielu ludzi byłoby szczytowym osiągnięciem życia, bo doszedł do wniosku, że z punktu widzenia ogólnego będzie to lepsze dla państwa – uzasadnia swój wybór Władysław Bartoszewski, pisarz i historyk dziejów najnowszych, ekspert od stosunków polsko-niemieckich i polsko-żydowskich.
– Widzę w nim człowieka, a jestem bezpartyjny, który ma intencję uczciwego służenia państwu polskiemu, a nie partiom, które się zmieniają. A to dla mnie, jako człowieka, który wychował się w Polsce niepodległej, a potem przeżył gorycz utratę suwerenności, jest bardzo ważnym sprawdzianem postawy człowieka. Pan Tusk należy do generacji mojego syna i patrzę na to, co robi z wielką sympatią – dodaje Władysław Bartoszewski, więzień Oświęcimia, uczestnik Powstania Warszawskiego, który sześć lat spędził w komunistycznych więzieniach.
Laureat pierwszej nagrody Człowieka Roku Wirtualnej Polski w 2003 roku, Jan Rokita, przyznał, że jeśli wybór ma dotyczyć polityki to, jego zdaniem, nie ulega wątpliwości, że kandydat jest tylko jeden – Donald Tusk. Na pytanie dlaczego tego właśnie kandydata wybrałby, polityk odpowiada: – Za wytrwałe snucie wielkiej sieci własnego panowania, w którą tylko bardzo nielicznym udało się jeszcze nie wpaść.
Laureatem nagrody Człowiek Roku 2006 Wirtualnej Polski został Raul Lozano. Argentyński trener siatkarski w latach 2005-2008 był selekcjonerem reprezentacji Polski, z którą w 2006 zdobył wicemistrzostwo świata. Raul Lozano zdołał przywrócić polskiej siatkówce dawną świetność. Obecnie jest trenerem reprezentacji Niemiec.
Zapytany o swoje kandydatury odnośnie do nagrody Człowieka Roku wytypował Piotra Gruszkę, który zdobył tytuł MVP – Najbardziej Wartościowego Gracza w mistrzostwach Europy 2009 roku. - Jest to zaszczyt, który po raz pierwszy przypadł w udziale Polakowi – komentuje swój wybór Raul Lozano. Zdaniem argentyńskiego trenera Piotr Gruszka zasłużył na tę nagrodę tym bardziej, że grał w sposób nadzwyczajny. Lozano dodaje, że do swoich typów dołączyłby jeszcze kilku innych siatkarzy, jak np. Pawła Zagumnego, Bartosza Kurka, Michała Bąkiewicza.
Sylwia Mróz, Wirtualna Polska