"Pakt przeciw imigrantom". Porozumienie podpisane

Jak podaje agencja Anadolu, przywódcy Serbii, Węgier i Austrii podpisali w środę memorandum w sprawie współpracy dotyczącej zapobiegania nielegalnej imigracji. Dokument sygnowano w Belgradzie. Przywódcy podkreślili, że kraje decydują się na porozumienie, ponieważ: "system azylowy Unii Europejskiej "okazał się nieskuteczny".

 "Pakt przeciw imigrantom". Porozumienie podpisane.
"Pakt przeciw imigrantom". Porozumienie podpisane.
Źródło zdjęć: © PAP
Karina Strzelińska

17.11.2022 14:02

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić, premier Węgier Viktor Orban i kanclerz Austrii Karl Nehammer podpisali w środę w Belgradzie memorandum w sprawie zwiększenia wysiłków na rzecz współpracy przeciwko nielegalnej migracji - informuje agencja Anadolu,

Przywódcy, już w październiku, spotkali się w tej sprawie w Budapeszcie i wyrazili swoje zaniepokojenie sytuacją. Kanclerz Nehammer podkreślił, że kraje muszą współpracować, ponieważ system azylowy Unii Europejskiej "okazał się nieskuteczny".

- Doszliśmy do punktu, w którym niektóre kraje UE znajdują nowe formy współpracy, poza tym, co jest możliwe w ramach Unii, ponieważ to, co obecnie obowiązuje w zakresie ochrony granic, nie jest wystarczające - wskazał Nehammer, cytowany przez Anadolu.

Nehammer powiedział, że porozumienie Serbii z Austrią i Węgrami, to "jasny sygnał do Brukseli" z Belgradu, że kraj jest "wiarygodnym partnerem" UE.

Nehammer zadeklarował również wyznaczenie delegacji składającą się ze 100 austriackich funkcjonariuszy policji, by wsparli ochronę granic. Zaznaczył, że to m.in. ze względu na to, że "Serbia ma teraz dwa razy więcej migrantów w porównaniu z 2021 r.", co potwierdził prezydent Aleksandar Vučić.

- Uzgodniliśmy, że wspólnie, przy wsparciu Węgier i Austrii, zatrudnimy większą liczbę policjantów na granicy z Macedonią Północną i zadysponujemy tam też samochody z kamerami termowizyjnymi i przesuniemy linię ochrony na południe - poinformował Vučić, jak donosi agencja Anadolu.

Porozumienie, zdaniem prezydenta Serbii, dostosuje kraj do polityki wizowej UE i w ten sposób Europa stanie się bardziej bezpieczna.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
węgryserbiaAustria
Zobacz także