Otwarty Dialog miał koncesję na handel bronią. Są dokumenty
Za rządów PO-PSL fundacja Otwarty Dialog uzyskała koncesję na handel bronią. Tak wynika z dokumentów.
Wniosek pozytywnie zaopiniował były szef Służby Kontrwywiadu Piotr Pytel.
Pytel obecnie ma postawione zarzuty karne ws. nielegalnej współpracy z FSB.
Koncesję na broń dla fundacji 12 czerwca 2017 roku cofnął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.
Fundacja Otwarty Dialog zwróciła się w 2014 roku do ówczesnej szefowej MSW Teresy Piotrowskiej z wnioskiem o koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej "w zakresie obrotu wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym”.
Taką zgodę otrzymali.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak 12 czerwca 2017 roku wydał decyzję o cofnięciu koncesji.
MSZ bierze pod lupę Fundację Otwarty Dialog
Pod koniec lipca informowaliśmy, że MSZ zwróciło się do Izby Administracji Skarbowej w Warszawie o kompleksową kontrolę skarbową w Fundacji Otwarty Dialog.
Członek zarządu fundacji Bartosz Kramek opublikował wcześniej oświadczenie "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!", w którym namawiał do obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec rządu. W jego notatce, którą zamieścił na Facebooku pojawiły się porównania do Majdanu.
"Nikt nie chce Majdanu i rozlewu krwi w Polsce, ale eskalacja napięcia każe brać niemal każdy, dotąd niewyobrażalny scenariusz pod uwagę - i być na niego gotowym" - pisał.
Odniósł się do utraty koncesji
- O koncesji sami informowaliśmy. Mogliśmy dysponować kamizelkami kuloodpornymi i hełmami, które transportowaliśmy na Ukrainę w czasie, kiedy Rosja prowadziła wobec niej najkrwawsze działania - wyjaśnia Bartosz Kramek. Dementuje też plotkę, że koncesja została im odebrana przez to, że rząd odkrył niewłaściwe działania Fundacji. - Straciliśmy ją świadomie, po prostu nie podjęliśmy kroków, żeby ją przedłużyć, bo nie była nam już potrzebna. I stało się to na długo przed licowymi protestami, kiedy nawet nie domyślaliśmy się, że takowe będą miały miejsce - mówił dziennikarce Wirtualnej Polski.
Źródło: wPolityce.pl/TVP Info/WP