Otwarto wystawę socrealistycznej sztuki ludowej
Socrealistyczne obrazy, rzeźby, tkaniny i
wycinanki autorstwa polskich artystów ludowych składają się na
otwartą w piątek w warszawskim Państwowym Muzeum Etnograficznym
wystawę "O szczęśliwą, socjalistyczną wieś polską. Socrealizm w
polskiej sztuce ludowej".
Wystawa, zorganizowana z okazji 50-lecia Pałacu Kultury i Nauki, zrealizowana została ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Kolekcja kilku tysięcy socrealistycznych dzieł została przekazana muzeum w w 1959 r. Część z nich pokazywana jest na warszawskiej wystawie.
Zobaczyć można m.in. obraz na szkle "Wielki Stalin" z 1953 r., drewnianą rzeźbę "Adam z kielnią, Ewa z cegłą", łowicką wycinankę przedstawiającą wybory do Sejmu PRL i kurpiowskie wycinanki upamiętniające 10-lecie PRL i plan 6-letni. Na wystawie nie zabrakło także prac przedstawiających Pałac Kultury i Nauki.
Prace tego typu w większości powstawały na oficjalne zamówienie i miały łączyć w sobie wzniosłe ideologiczne hasła typu "Pokój, przyjaźń między narodami" z uproszczoną formą ludowej sztuki.
Na wystawie zostały uporządkowane według tematów najczęściej poruszanych w socrealistycznej sztuce ludowej. Duża część ekspozycji poświęcona jest np. Festiwalowi Młodzieży i Studentów zorganizowanemu w Warszawie w 1955 r. Wiele prac przedstawia życie polityczne - wybory czy pochody 1-majowe.
Obszerną część stanowią także dzieła pokazujące wprowadzanie nowego ustroju na wsi - elektryfikację wsi, walkę z analfabetyzmem, spółdzielnie produkcyjne, konkursy hodowlane czy walkę ze stonką ziemniaczaną. Rzeźby przedstawiają głównie murarzy budujących stolicę, robotników, przodowników pracy i nowe domy.
Ekspozycja potrwa do 9 października.