Polska"Otwarcie granic nie zwiększy zagrożenia terroryzmem"

"Otwarcie granic nie zwiększy zagrożenia terroryzmem"

Wejście Polski do układu z Schengen nie spowoduje wzrostu zagrożenia atakami terrorystycznymi na terenie naszego kraju - uważa ekspert z zakresu terroryzmu, wykładowca Akademii Obrony Narodowej i Collegium Civitas Krzysztof Liedel.

21.12.2007 | aktual.: 21.12.2007 08:47

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/koniec-kontroli-na-granicach-6038683595846785g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/koniec-kontroli-na-granicach-6038683595846785g )
Koniec kontroli na granicach

Terroryści, planując atak w danym miejscu, analizują czy jest to opłacalne pod względem strategicznym lub taktycznym. Jeśli nie dokonują tych zamachów w Polsce, to znaczy, że im się to nie opłaca z tych dwóch względów, a nie ze względu na otwarte czy zamknięte granice - powiedział ekspert.

Jak dodał, rozszerzenie strefy może jednak ułatwiać potencjalnym terrorystom przemieszczanie się lub zdobywanie sprzętu potrzebnego do zamachów.

Według niego, wejście do układu z Schengen daje natomiast Polsce nowe możliwości w walce nie tylko z terroryzmem, ale też i przestępczością zorganizowaną.

Przestępcy nie znają granic, a przepisy schengenowskie umożliwiają np. prowadzenie pościgu transgranicznego. To jedno z rozwiązań istotnych w walce z przestępczością - dodał Liedel.

Zgodnie z regulacjami zawartymi w Konwencji Wykonawczej, policje mają możliwość zatrzymywania osób, które uciekając, przekraczają granice wewnętrzne strefy i które można przekazać rodzimemu krajowi na podstawie ekstradycji lub Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Polska uzgodniła ze swoimi sąsiadami - Niemcami, Czechami i Słowacją, że taki pościg będzie prowadzony bez ograniczeń czasowych i w zasięgu danego kraju. Warunkiem będzie jednak poinformowanie o nim rodzimej policji. Litwa wprowadziła natomiast ograniczenia - do 100 km w głąb państwa lub przez godzinę.

Innym narzędziem, który ma ułatwić walkę z przestępczością, jest też obserwacja transgraniczna. Polega ona na przyznaniu prawa do obserwowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, które przebywają na terenie innego państwa. Jest jednak określona lista zarówno funkcjonariuszy, jak i urzędów uprawnionych do prowadzenia takich czynności.

Źródło artykułu:PAP
terroryzmczechyniemcy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)