Trwa ładowanie...

Oświadczenie sędziów TK w stanie spoczynku. "Niesmak budzi ostatnia wypowiedź prezydenta"

"Kierowanie prokuratorów na delegacje w miejscowościach odległych od miejsca ich zamieszkania odbywa się w okolicznościach mających znamiona szykan" - piszą w oświadczeniu sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
Share
Sędziowie TK: "Ostatnia wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy była nacechowana pogardą"
Sędziowie TK: "Ostatnia wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy była nacechowana pogardą"Źródło: EASTNEWS, Fot: EASTNEWS
d1a96a4

Sędziowie TK stanie spoczynku w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu, odnieśli się m.in. do reformy wymiaru sprawiedliwości czy przenoszenia prokuratorów do odległych miast.

Przypominamy: czworo prokuratorów należących do stowarzyszenia Lex Super Omnia zostało przeniesionych nagle do jednostek oddalonych o nawet kilkaset kilometrów. Decyzję zatwierdził Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski, będący zastępcą prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Sędziowie skomentowali też słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który kilka dni temu stwierdził na antenie w TVN24, że jeżeli "prokuratorom coś się nie podoba, to mogą zmienić pracę".

d1a96a4

Pod oświadczeniem podpisało się 25 osób, m.in. Ewa Łętowska, Andrzej Rzepliński i Andrzej Zoll.

"Naruszanie konstytucyjnej zasady niezawisłości sędziów przez organy władzy ustawodawczej oraz wykonawczej staje się w naszym państwie coraz częstsze. Celem wszczynania postępowań wyjaśniających i dyscyplinarnych wobec niektórych sędziów oraz pozbawiania ich prawa do orzekania jest wymuszenie milczenia i posłuszeństwa środowiska" - piszą konstytucjonaliści.

I dodają: "Zapowiedziane zostało wprowadzenie ustawowych zmian w ustroju sądownictwa pociągających za sobą weryfikację wszystkich sędziów w Polsce przez organy władzy politycznej. W jej wyniku każdy sędzia mógłby zostać przeniesiony do innego sądu lub w stan spoczynku".

Według konstytucjonalistów w Polsce "narasta ograniczanie gwarantowanej ustawowo niezależności prokuratorów", która jest "zbyt słaba", aby chronić ich przed represjami".

d1a96a4

"Kierowanie prokuratorów na delegacje w miejscowościach odległych od miejsca ich zamieszkania odbywa się w okolicznościach mających znamiona szykan" - piszą sędziowie TK. Jak zaznaczają, "niesmak budzi ostatnia, nacechowana pogardą, wypowiedź Prezydenta RP o prokuratorach".

Sędziowie TK zaznaczają, że rząd pozbawia znaczenia konstytucyjnej instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich i używa w tym celu obecnie funkcjonującego Trybunału Konstytucyjnego.

"Sytuacja dalszego zagrożenia zasad państwa prawa skłania sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku do wyrażenia najwyższego zaniepokojenia i poinformowania o tym opinii publicznej" - piszą sędziowie.

d1a96a4

Donald Trump a Polska. Tak zapamiętamy jego prezydenturę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1a96a4

Podziel się opinią

Share
d1a96a4
d1a96a4
Więcej tematów