Ostrowska: spółki skarbu państwa do prokuratury
Wiceminister skarbu Małgorzata Ostrowska zapowiedziała, że sprawami, poruszonymi w raporcie ministerstwa skarbu o stanie spółek skarbu państwa, zajmie się prokuratura. Raport - który we wtorek będzie omawiany przez rząd - wykazał liczne przypadki niegospodarności i nadużyć w takich firmach, jak KGHM Polska Miedź, Poczta Polska, PZU SA i Państwowa Agencja Inwestycji Zagranicznych.
Wiceminister Ostrowska powiedziała we wtorek w Programie I Polskiego Radia, że raport dowodzi, iż trzeba zmienić sposób zarządzania spółkami i wyeliminować patologie. Należy też dokładnie zbadać stan wszystkich spółek skarbu państwa. Zacznie się to po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Wnioski końcowe raportu zmierzają, zdaniem wiceminister, do tego, aby zwiększyć nadzór właścicielski nad spółkami i więcej wymagać od rad nadzorczych. Małgorzata Ostrowska podkreśliła, że raport nie służy tylko rozliczeniom, ale ma ułatwić przekształcenie spółek skarbu państwa w efektywne przedsiębiorstwa.
Opisaną w raporcie sytuację w KGHM wiceminister Ostrowska uznała za patologię i szkodnictwo gospodarcze. Według niej, za takie patologie są odpowiedzialni ludzie zarządzający spółkami, którzy postępowali według własnego widzimisię, nie licząc się z kosztami. Nie było przy tym reakcji ministerstwa skarbu.
Fakty ujawnione w raporcie zapobiegną, zdaniem wiceminister, powtarzaniu się niegospodarności w przyszłości, skłonią też ministerstwo do baczniejszego nadzoru nad spółkami. Wiceminister powiedziała, że obecnie jest przeszło 1700 spółek skarbu państwa, w tym prawie 500 jednoosobowych. Wytwarzają one 25% PKB.
Małgorzata Ostrowska podkreśliła, że politykom wszystkich opcji powinno zależeć przede wszystkim na efektywnym zarządzaniu spółkami skarbu państwa i ich dobrym funkcjonowaniu. Dodała, że podstawowym prolemem jest zarządzanie przedsiębiorstwami, a nie forma ich własności. (jask)