Ostrołęka zdejmuje film "Kler". Patronem miasta jest Jan Paweł II, prezydentem katecheta
W Ostrołęce, mieście, którego patronem jest św. Jan Paweł II nie będzie pokazywany film "Kler" - informuje lokalny portal Moja Ostrołęka. Jedyne kino prowadzone jest przez ośrodek kultury, a repertuar ma dyktować prezydent z PiS, były katecheta.
W Ostrołęce nie ma miejsca na filmy ukazujące Kościół w złym świetle. Jedyne tamtejsze kino Jantar nie wstawiło do repertuaru filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego - alarmuje portal Moja-Ostroleka.pl. Cytuje przy tym relacje oburzonych cenzurą mieszkańców. - Dzwoniłem do kina Jantar, żeby dowiedzieć się, czy będą seanse filmu "Kler" Smarzowskiego. Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy pani poinformowała mnie, że filmu w naszym kinie nie będzie można wcale zobaczyć. Aż mnie zatkało. Na pytanie "dlaczego?", pani odpowiedziała, że trzeba zapytać kierownictwo - skarży się ostrołęczanin.
Ogólnopolska premiera głośnego filmu "Kler" jest planowana na 28 września. Na razie nie wiadomo - przynajmniej oficjalnie - czy pojawi się w październiku, opisuje dalej lokalny serwis. Jak się okazuje, jedyne w mieście kino jest prowadzone przez Ostrołęckie Centrum Kultury. To instytucja podległa prezydentowi miasta Januszowi Kotowskiemu. Ten jest członkiem PiS, z wykształcenia teologiem, absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a przed laty pracował jako katecheta.
Znów władze miasta lub dyrekcja centrum kultury zdecydują co mogą, a czego nie mogą oglądać ostrołęczanie, piszą z oburzeniem dziennikarze.
Ostrołęka. Prezydent i radni decydują co puszcza kino
W 2017 roku już doszło w Ostrołęce do ocenzurowania repertuaru kina. Chodziło o premierę skandalizującego filmu "50 twarzy Greya". Wówczas kierownik kina Jantar kłamał, że wyświetlania filmu zaniechał z powodu wymagań dystrybutora filmu. Rzekomo chciał on jednym tytułem zablokować kino na około trzy tygodnie. Kłamstwo wyszło jednak na jaw, kiedy dziennikarze skontaktowali się dystrybutorem. Ten oświadczył, że nie postawił takich warunków. Ostatecznie kierownik kina osobiście przeprosił widzów i dystrybutora za podawanie nieprawdziwych informacji. W sprawie emisji "Greya" w ostrołęckim kinie głos zabierali miejscy radni oraz wiceprezydent Grzegorz Płocha. Dyskusja rozgorzała nawet podczas obrad komisji kultury, dziedzictwa narodowego i promocji.
Brak "Kleru" w repertuarze kina wywołał falę złych komentarzy pod adresem władz miasta. Szykuje się bunt. "Do Łomży pojadę, aby obejrzeć", "To nie jest prywatne kino prezydenta Kotowskiego". "Czego się spodziewaliście to były ministrant i katecheta".
Wynika z tego, że pomysł wycofania "Kleru" z kin, jaki rzuciła posłanka Anna Sobecka jest możliwy do zrealizowania. Przynajmniej w miejscowościach, gdzie kina podlegają władzy samorządowej i nie należą do którejś z wiodących sieci, Multikino i Cinema City (zagraniczni właściciele), czy Helios, należący do spółki Agora, wydawcy Gazety Wyborczej. Prywatni operatorzy spodziewają się kolosalnych wpływów i rekordowej frekwencji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl