Trwa ładowanie...
d3zft1g

Ostre słowa Jadwigi Staniszkis o katastrofie smoleńskiej

Jadwiga Staniszkis w szczerym wywiadzie mówi o tym, że nie wyklucza zamachu w Smoleńsku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ostre słowa Jadwigi Staniszkis o katastrofie smoleńskiej
(Agencja Gazeta)
d3zft1g

"Bez katastrofy smoleńskiej nie byłoby obecnego dramatu destrukcji państwa, który przenosi się na podziały społeczne” - mówi prof. Jadwiga Staniszkis we "Wprost".

Zapytana, czy uważa, że w Smoleńsku mogło dojść do zamachu, powiedziała: "Nie wykluczam". Zdaniem socjolog Rosjanom trudno było znieść fakt, iż Lech Kaczyński podjął próbę zintegrowania prezydentów Europy Środkowej przeciwko Rosji, w związku z jej inwazją na Gruzję. "Dlatego wielką winą Donalda Tuska jest to, że oddał śledztwo Rosjanom. Doprowadzili je do stanu, w którym szansa na wyjaśnienia sprawy jest naprawdę niewielka" - mówi Staniszkis i dodaje, że dzisiejszy przewodniczący Rady Europejskiej za wydarzania dotyczące katastrofy smoleńskiej powinien stanąć przed Trybunałem Stanu.

Staniszkis zapytana, dlaczego katastrofa smoleńska wywołuje wciąż takie napięcia polityczne, powiedziała, że głównie dlatego, że do dziś jej przyczyny nie zostały wyjaśnione oraz nie postawiono pomników ofiar, co uniemożliwia rodzinom przejście od fazy walki o pamięć, do uczczenia ofiar, czyli do fazy rytualnej.

d3zft1g

"Gdybyśmy mogli liczyć na to, że kraje zachodnie, szczególnie USA ujawnią materiały pokazujące, w jakim momencie doszło do katastrofy, to bylibyśmy bliżsi wyjaśnienia tej tragedii" - powiedziała Staniszkis. Dodała, że to by jednak wymagało ujawnienia materiałów z obserwacji satelitarnych przez Amerykanów.

Prof. Jadwiga Staniszkis uważa śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego za brzemienną w skutki polityczne nie tylko wewnątrz kraju. "Mamy innego Jarosława Kaczyńskiego, który nie miałby w sobie tej destrukcji pchającej go do niedobrych decyzji. Inne byłby relacje ze światem zewnętrznym, w szczególnością z Unią Europejską, którą Lech Kaczyński bardzo cenił. (...) Inaczej funkcjonowałaby Europa Środkowa. W tej chwili nie jesteśmy atrakcyjni dla krajów naszego regionu. Z Lechem przywódcy innych państw chcieli rozmawiać, a teraz nie mają partnera do rozmowy" - mówi socjolog.

"Ta destrukcja wynika z nihilizmu zakorzenionego w smutku Jarosława Kaczyńskiego. Ta tragedia zasadniczo go zmieniła" - mówi Staniszkis.

Do słów Staniszkis odniosła się w programie #dzieńdobryWP Róża Thun. - Nie wiem, o co jej chodzi - powiedziała.

Źródło: Wprost

d3zft1g

Podziel się opinią

Share

d3zft1g

d3zft1g
Więcej tematów